Koniec AltaVisty

| Technologia

W świecie zdominowanym przez Google'a niewiele osób słyszało o bardzo popularnej niegdyś wyszukiwarce AltaVista. Ci, którzy ją pamiętają, z pewnością sądzili, że wiele lat temu zniknęła z sieci. Tymczasem AltaVista wciąż istnieje, chociaż mamy ostatnią szansę, by z niej skorzystać. Wyszukiwarka, która została uruchomiona w 1995 roku zostanie ostatecznie zamknięta 8 lipca bieżącego roku.

AltaVista była przez kilka lat niezwykle popularnym mechanizmem przeszukującym sieć. Jej problemy rozpoczęły się na początku bieżącego wieku. Jeszcze w grudniu 1999 roku spodziewano się, że zaplanowany na kwiecień 2000 roku giełdowy debiut AltaVisty pozwoli na zebranie 300 milionów dolarów. Niestety, w międzyczasie doszło do załamania na giełdzie Nasdaq i debiut odwołano.

Wyszukiwarce nie pomogły wielokrotnie zmiany właścicieli. Została ona założona przez firmę DEC (Digital Equipment Corporation), którą w 1998 przejął Compaq, a ten został wykupiony przez Hewlett-Packarda w 2002. Rok później AltaVista została kupiona przez firmę Overture Services, którą po kilku miesiącach przejęło Yahoo!.

Kolejni właściciele nigdy nie mieli dobrego pomysłu na rozwój wyszukiwarki, nie była więc ona w stanie konkurować z Google'em i Yahoo!. Nie potrafiono wykorzystać ani jej popularności, ani świetnego jak na swoje czasy oferowanego przez nią automatycznego translatora BabelFish.

AltaVista wyszukiwarka Google Yahoo