Drukowany most w Amsterdamie

| Technologia
3D Print

Nad amsterdamskimi kanałami przebiega około 1300 mostów i kładek, a najstarszy z nich pochodzi z 1648 roku. Równie wyjątkowy będzie najnowszy, planowany dopiero most. Nad jednym z kanałów pojawi się stalowa kładka dla pieszych, w całości wykonana techniką druku 3D.

Nowy most to projekt firm Heijmans, MX3D i Joris Laarman Labs.

„Doszliśmy do wniosku, że most łączący stare kanały będzie fantastyczną metaforą symbiozy nowoczesnej technologii z historyczną przeszłością miasta i pokaże to co najlepsze w obu światach” - mówi Joris Laarman, który projektuje most. „Bardzo wierzę w przyszłość cyfrowej produkcji i lokalnego wytwórstwa – to nowa forma rzemiosła. Most dowiedzie również, że technologia druku 3D w końcu dojrzała do tworzenia dużych funkcjonalnych obiektów z trwałych materiałów, pozwalając jednocześnie na dużą swobodę projektowania” - dodaje.

Budową mostu zajmie się nowo powstała firma MX3D, która opracowała maszyny tworzące stalowe konstrukcje w powietrzu. Dwie, lub więcej, takich maszyn, staną na obu brzegach kanału i rozpoczną budowę mostu tak, by spotkać się pośrodku.

Amsterdam most druk 3D