iOS i Windows Phone atakują Androida

| Technologia
Nokia

Windows Phone zdobywa rynki w Europie, a Apple umacnia swoją pozycję w USA. Takie wnioski wypływają z danych Kantar Worldpanel ComTech. Badania dotyczyły okresu od początku czerwca do końca sierpnia. Na pięciu najważniejszych rynkach Europy system Windows Phone ma już 9,2 procenta udziałów. Rynki te to Wielka Brytania (12%), Francja (10,8%), Włochy (9,5%), Niemcy (8,8%) oraz Hiszpania (2,2%). Microsoft zawdzięcza wzrost głównie modelom Lumia 520 i 620. Trafiają one do dwóch kluczowych grup klientów, osób w wieku 16-24 i 35-49 lat.

Uwagę zwraca przede wszystkim szybko rosnące zainteresowanie urządzeniami z systemem z Redmond. W analogicznym okresie roku ubiegłego średnia dla pięciu wymienionych rynków wynosiła 5,1%. Szczególnie duże wzrosty zanotowano w Wielkiej Brytanii, gdzie przed rokiem udziały Windows Phone wynosiły 4,5% i w Niemczech (przed rokiem było to 3,8%). Na terenie Republiki Federalnej różnica udziałów pomiędzy Windows Phone a iOS-em wynosi zaledwie 1 punkt procentowy na korzyść tego drugiego.
Powoli zwiększają się tez udziały Nokii, do której należy 80% rynku smartfonów z systemem Windows Phone. Pomiędzy czerwcem a sierpniem do Nokii należało 7,8% europejskiego rynku sprzedaży smartfonów. Rok temu było to 6,9%. Nokia zbliża się zatem do zajmującego trzecią pozycję Sony, którego udziały wynoszą 8,2%.

Liderem na pięciu najważniejszych rynkach Europy pozostaje Android, do którego należy 70,1% udziałów w sprzedaży. Na drugim miejscu znajduje się Apple z udziałami rzędu 16,1%. System Google'a traci powoli na rzecz iOS-a i Windows Phone. Dotychczas bowiem głównym motorem napędowym wzrostu Androida był Samsung, jednak koreańska firma traci rynek na rzecz Sony, Nokii i LG.

Microsoftowi znacznie gorzej wiedzie się w USA. Jego udziały wzrosły tam z 2,6 do zaledwie 3 procent. Swoją pozycję umacnia za to Apple, który ma już niemal 40-procentowy udział w sprzedaży i odbiera rynek Androidowi. Pozycja Apple'a powinna nadal się poprawiać, gdyż badania Kantar Worldpanel były przeprowadzone przed premierą iPhone'ów 5S i 5C.

W Japonii Apple i Android idą łeb w łeb. Do tego pierwszego należy 48,6% rynku, do drugiego 47,4%. Należy jednak spodziewać się umocnienia Apple'a, gdyż wkrótce po raz pierwszy telefony z Cupertino będą dostępne w sieci NTT DoCoMo - największego japońskiego operatora telefonii komórkowej.

Android iOS Windows Phone smartfon