Wandale zniszczyli dwie kolumny nimfeum w Apollonii Iliryjskiej

| Humanistyka
Forumi per Mbrojtjen e Trashegimise Kulturore, FB

Przed kilkoma dnia oficjalnie przyznano, że ktoś powalił i rozbił kolumny nimfeum w Apollonii Iliryjskiej w prefekturze Fier w Albanii. Ornela Durmishaj, dyrektorka Archaeological Park of Apollonoa and Bylis, nazwała zniszczenia wandalizmem. Warto przypomnieć, że w 2014 r. Albania zgłosiła Apollonię Iliryjską na Listę informacyjną UNESCO (Tentative List).

Forumi per Mbrojtjen e Trashegimise Kulturore, FB

Jak wyjaśniono na witrynie polskiego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Lista informacyjna UNESCO to spis miejsc uznanych za zasługujące na wpis na Listę światowego dziedzictwa, które znajdują się na terytorium danego Państwa-Strony. Listę tworzą obiekty, które państwo zamierza zaproponować do wpisu na Listę światowego dziedzictwa UNESCO w ciągu 10 lat od daty zgłoszenia.

Dwie kolumny fasady nimfeum zostały zniszczone ok. 2 miesięcy temu, w okresie izolacji społecznej związanej z pandemią COVID-19.

Zdjęcia zniszczonego nimfeum zamieszczono na profilu Forumi per Mbrojtjen e Trashegimise Kulturore na Facebooku.

Prezydent Albanii Ilir Meta potępił akt wandalizmu i nazwał go barbarzyństwem.

Po konsultacjach z zespołem konserwatorów i archeologów prowadzących wykopaliska w Apollonii Biuro Administracji i  Koordynacji Parku nakreśliło projekt odbudowy, który zgłoszono do akceptacji do odpowiednich agend.

Zasilane wodami podziemnymi nimfeum zbudowano w połowie III w. p.n.e. Był to największy i najlepiej zachowany zabytek Apollonii. Jego powierzchnia to 1500 m2.

 

Apollonia Iliryjska nimfeum kolumny zniszczone wandale