Rekordowa cena za Apple I

| Ciekawostki
zzzack, CC

W ostatni weekend na jednej z niemieckich aukcji sprzedano działający komputer Apple I za rekrodową kwotę 671 400 dolarów. Anonimowy kupiec z Dalekiego Wschodu zdecydował się zapłacić tyle za maszynę z 1976 roku.

Kupno tak wiekowego, ale wciąż działającego komputera Apple'a może być dobrą inwestycją. Specjaliści uważają, że na świecie pozostało mniej niż 10 takich maszyn. Ich ceny zaczęły ostatnio szybko rosnąć. Jesienią ubiegłego roku, również w Niemczech, sprzedano ten sam model za 640 000 dolarów. Kilka miesięcy wcześniej, bo w czerwcu, komputer Apple I został kupiony "zaledwie" za 374 500 USD.

Pierwszym właścicielem właśnie sprzedanej maszyny był 84-letni Fred Hatfield z Nowego Orleanu. Na dowód pokazał dziennikarzom list, który otrzymał od Steve'a Jobsa w 1978 roku. W liście tym Jobs odnosił do słów Hatfielda, który skarżył się na małą liczbę oprogramowania dla Apple'a I. Jobs zaoferował mu wymianę komputera na Apple II i dołączył czek na 400 dolarów.

Mężczyzna najwyraźniej nie skorzystał z oferty. Przed kilkoma tygodniami zgłosił się do niego młody człowiek i odkupił niedziałający komputer za 40 000 USD. Kupiec dokonał napraw i poprosił Steve'a Wozniaka o złożenie podpisu na obudowie komputera. Hatfield, gdy dowiedział się, za jaką kwotę sprzedano maszynę, stwierdził: Mój Boże. Życzę mu wszystkiego najlepszego. To on naprawił komputer i znalazł sposób na tak znaczne podniesienie jego ceny. Jak widać, jest w tym bardzo dobry.

Apple I komputer aukcja