Profesor Artur Ekert uhonorowany Nagrodą Milnera za wybitne osiągnięcia w dziedzinie informatyki

| Astronomia/fizyka
The Royal Society, CC BY-SA 3.0

Urodzony we Wrocławiu profesor Artur Ekert z Uniwersytetu Oksfordzkiego został uhonorowany Nagrodą Milnera (Milner Award and Lecture) przyznawaną przez brytyjskie Royal Society. Nagroda przyznawana jest za wybitne osiągnięcia europejskiego uczonego w dziedzinie nauk komputerowych. Profesor Ekert otrzymał ją za pionierski wkład w kwantową komunikację i obliczenia kwantowe, które zmieniły informatykę kwantową z niszowej dziedziny akademickiej w żywą interdyscyplinarną dziedzinę badawczą o praktycznych zastosowaniach w przemyśle.

Profesor Ekert wykazał, że nierówności Bella mogą być wykorzystywane do wykrywania podsłuchów w komunikacji kwantowej. Uczony ma olbrzymi wkład w teoretyczne i eksperymentalne podstawy komunikacji i obliczeń kwantowych. Dzięki jego pracom udało się połączyć informatykę kwantową z bezpiecznym przesyłaniem danych. Prowadził pionierskie badania nad kwantowymi bramkami logicznymi, opracował pierwsze metody stabilizacji i ochrony operacji kwantowych, zaproponował jeden z praktycznych projektów komputera kwantowego. Przed czterema laty był wymieniany jako jeden z kandydatów do Nagrody Nobla z fizyki.

Artur Ekert urodził się 1961 roku we Wrocławiu. Studiował fizykę na Uniwersytecie Jagiellońskim i Uniwersytecie Oksfordzim. W latach 1987-1991 był doktorantem na Oksfordzie, gdzie studiował pod kierunkiem wybitnego fizyka Davida Deutscha, twórcy pierwszego kwantowego algorytmu obliczeniowego. W swojej pracy doktorskiej Ekert pokazał, jak można wykorzystać splątanie kwantowe do zabezpieczenia informacji.

Po ukończeniu studiów doktoranckich Ekert został na Uniwersytecie Oksfordzkim, gdzie był założycielem grupy naukowej, która z czasem przekształciła się w Centre for Quantum Computation. Jest profesorem fizyki na Uniwersytecie Oksfordzkim oraz profesorem honorowym na Narodowym Uniwersytecie Singapurskim. Jest laureatem Medalu Maxwella przyznawanego przez Institute of Physics, Medalu Hughesa przyznawanego przez Royal Society oraz Nagrody Kartezjusza Unii Europejskiej.

Artur Ekert Nagroda Milnera informatyka kwantowa