Centrum bazodanowe odbierze całość energii z wielkiej farmy wiatrowej

| Ciekawostki
Microsoft

Microsoft podpisał umowę na zakup 100% energii z farmy wiatrowej budowanej w pobliżu Amsterdamu. Farma o wydajności 180 MW ma zasilić położne w pobliżu centrum bazodanowe chmury Azure. Położenie nowej inwestycji w pobliżu holenderskiego centrum bazodanowego Microsoftu wyjątkowa okazja, by farma mogła bezpośrednio zasilać odbiorcę energii.

Farma w polderze Wieringermeer ma ruszyć w 2019 roku. Będzie się składała ze 10 wiatraków, które wyprodukują energię wystarczającą do zasilania 370 000 gospodarstw domowych. Instalacja będzie pracowała pełną mocą już w 2020 roku, a całość energii będzie odbierał Microsoft. Do lokalnej społeczności energia więc nie trafi, ale i tak odniesie ona korzyści chociażby z faktu, że centrum Microsoftu nie będzie odbierało energii z lokalnych sieci, więc ich obciążenie spadnie.

To już druga w ostatnim czasie umowa, którą Microsoft podpisał w Europie na odbiór całości energii z farmy wiatrowej. W ubiegłym miesiącu doniesiono, że koncern będzie jedynym klientem 37-megawatowej farmy firmy GE, która położona jest około 300 kilometrów od centrum bazodanowego Microsoftu w Dublinie. Stolica Irlandii już teraz doświadcza problemów z energią elektryczną, właśnie ze względu na wysokie zapotrzebowanie ze strony wielkich centrów bazodanowych Microsoftu i Google'a. Kolejne centra chcą tam budować Apple i Amazon.

Microsoft oświadczył, że po podpisaniu wspomnianej na wstępie umowy w Holandii na całym świecie bezpośrednio od producentow kupuje już 800 MW energii odnawialnej. Koncern chce, by do końca przyszłego roku jego centra bazodanowe były w ponad połowie zasilane energią odnawialną.

Azure farma wiatrowa energia