Jeżdżące buty korekcyjne dla seniorów

| Zdrowie/uroda
B-Shoe Technologies

Specjaliści z izraelskiego startupu - firmy B-Shoe Technologies - zaprojektowali buty, które zapobiegają upadkom u seniorów.

Z wiekiem liczba upadków wzrasta. Tego typu urazy wiążą się z dużą śmiertelnością, są też sporym wydatkiem dla systemów opieki zdrowotnej (w samych tylko Stanach rocznie na leczenie starszych osób po upadkach wydaje się ok. 75 mld dolarów).

Analizując dane statystyczne, inżynier Yonatan Manor doszedł do wniosku, że z wiekiem, na tych samych zasadach co słuch czy wzrok, pogarsza się także biomechanika równowagi. Potwierdziwszy tę teorię w rozmowach z fizjoterapeutami i lekarzami, Manor i zespół zmodyfikowali podeszwę buta. Wbudowano w nią wyposażony w czujniki nacisku, ładowalną baterię i mikroprocesor mechanizm napędowy, który gdy zachodzi taka potrzeba, cofa seniora (wykonuje "krok" do tyłu).

Czujniki z obcasa wykrywają zmianę położenia środka nacisku. Jeśli w zdefiniowanym krótkim czasie (w ciągu milisekund) nie pojawia się reakcja właściciela, buty zaczynają się przesuwać do tyłu (o 5-7 cm) do momentu odzyskania równowagi. Inteligentne algorytmy gwarantują wczesną detekcję i podejmowanie działań wyłącznie w razie konieczności.

Prototyp opatentowanych B-Shoe (od Balancing Shoes) powstawał 6 lat. Niektóre podjednostki testowano w izraelskich szpitalach. Pacjenci, którzy mieli okazję pochodzić w B-Shoe, podkreślają, że automatyczne przesuwanie nie jest straszne i naprawdę pozwala odzyskać równowagę. Firma rozpoczęła ostatnio crowdsourcing i ma nadzieję, że w sprzyjających okolicznościach gotowy produkt trafi na rynek w ciągu 2 lat.

 

B-Shoe buty senior równowaga krok mechanizm napędowy czujnik nacisku algorytm bateria mikroprocesor Yonatan Manor