BILI - 'nos' dla marsjańskiego łazika

| Astronomia/fizyka
KopalniaWiedzy.pl

Technologia wykorzystywana przez amerykańską armię do zdalnego badania jakości powietrza stała się inspiracją do stworzenia urządzenie służącego do poszukiwania życia na Marsie i w innych miejscach Układu Słonecznego. Wspomniana technologia pozwala na zdalne sprawdzanie, czy w powietrzu nie znajdują się niebezpieczne środki chemiczne, toksyny czy patogeny. Branimir Blagojevic z należącego do NASA Goddard Space Fligh Center pracował w przeszłości w firmie, która na potrzeby wojska opracowała wspomnianą technologię. Teraz wykorzystał swoje doświadczenie do stworzenia Bio-Indicator Lidar Instrument (BILI). Jego zdaniem będzie on zdolny do wykrywania organicznych sygnatur życia na Marsie.

BILI to rodzaj urządzenia LIDAR bazującego na fluorescencji. NASA wykorzystywała dotychczas fluorescencję do wykrywania związków chemicznych w atmosferze Ziemi. Nigdy jednak technika taka nie została użyta podczas badań innych planet.
Blagojevic nazywa BILI "węchem" marsjańskiego łazika. Urządzenie mogłoby zostać umieszczone na maszcie łazika, a jego pierwszym zadaniem byłoby wyszukiwanie chmur pyłu. Po wykryciu takiej chmury BILI skierowałoby w jej stronę dwa lasery ultrafioletowe. Ich światło wywołałoby świecenie cząstek kurzu, a z kolei analiza tego światła pozwoliłaby na wyszukanie cząstek organicznych i stwierdzenie, czy powstały niedawno, czy też w odległej przeszłości. Możliwe byłoby również określenie wielkości cząstek. Jeśli byłyby tam jakieś sygnatury biologiczne, powinny być możliwe do wykrycia w pyle - stwierdza Blagojevic.

Całe piękno BILI polega, jak podkreśla konstruktor urządzenia, na jego zdolności do wykrywania interesujących sygnatur z odległości setek metrów. BILI może więc zajrzeć w miejsca, do których łazik nigdy nie dotrze. Co więcej, jako, że łazik i urządzenie nie zbliżą się do badanego miejsca, zmniejsza się ryzyko zanieczyszczenia próbki i uzyskania fałszywych danych. To czyni nasz instrument wspaniałym uzupełnieniem dotychczasowej aparatury badawczej. Bili wymaga jedynie energii elektrycznej i może szybko przeskanować duży obszar - mówi Blagojevic. Zapewnia, że wraz ze swoim zespołem są gotowi na przeprowadzenie testów BILI.

BILI nos łazik życie sygnatura LIDAR