Badaczki z Politechniki Łódzkiej tworzą jadalne opakowania i naczynia z odpadów roślinnych

| Ciekawostki
Politechnika Łódzka

Badaczki z Politechniki Łódzkiej tworzą jadalne naczynia i opakowania z odpadów roślinnych. Ich wynalazek „Mieszanka do wytworzenia jednorazowych opakowań i naczyń biodegradowalnych, przeznaczonych zwłaszcza dla przemysłu spożywczego oraz sposób wytwarzania opakowań i naczyń z tej mieszanki” zdobył 2. miejsce w konkursie „Eureka! DGP – odkrywamy polskie wynalazki”. Zastosowane rozwiązanie zostało już zgłoszone do ochrony patentowej.

Politechnika Łódzka Politechnika Łódzka

Doktor inżynier Ilona Gałązka-Czarnecka, Joanna Grzelczyk i Joanna Oracz z Wydziału Biotechnologii i Nauki o Żywności użyły odpadów poprodukcyjnych z przemysłu olejarskiego, które połączyły z mąką. Wytłoki z oliwek otrzymywane po pozyskaniu z nich oliwy stanowią 70-80 proc. mieszanki. Miąższ z oliwek jest problematycznym surowcem do zagospodarowania, jednak jest produktem ubocznym o wysokich walorach odżywczych. Wytłoki charakteryzują się, między innymi, wysokim potencjałem antyoksydacyjnym, a także zawierają cenne kwasy omega, dlatego zostały wybrane na bazę do opakowań jadalnych – mówi doktor Grzelczyk.

Polskie uczone rozwiązały w ten sposób jednocześnie kilka problemów. Przede wszystkim pokazały, jak można zagospodarować odpady spożywcze oraz zastąpić nimi tworzywa sztuczne. Stworzyły też alternatywę dla innych opakowań jadalnych. Na rynku dostępne są co prawda jadalne opakowania jednorazowe, ale do ich produkcji stosuje się przede wszystkim surowce stanowiące pełnowartościową żywność, a na świecie, mimo nadprodukcji żywności, nadal wiele krajów zmaga się z niedożywieniem – dodaje Grzelczyk.

Opakowania i naczynia z Politechniki Łódzkiej można stosować do produktów/dań sypkich i płynnych czy do serwowania ciepłych oraz zimnych napojów. Są źródłem błonnika i wielu innych cennych związków. I wcale nie trzeba ich zjadać. Po wyrzuceniu ulegną naturalnej biodegradacji w ciągu miesiąca.

Badaczki z Politechniki Łódzkiej tworzą jadalne opakowania i naczynia z odpadów roślinnych