Biblioteka Kongresu USA prosi internautów o pomoc w transkrypcji historycznych dokumentów

| Humanistyka

Biblioteka Kongresu USA po raz kolejny zwraca się do internautów z prośbą o pomoc. Tym razem chodzi o pomoc w transkrypcji tysięcy dokumentów związanych z historią ruchu praw kobiet. W przeszłości użytkownicy internatu pomogli Library of Congress w opracowaniu dokumentów związanych z Abrahamem Lincolnem, Waltem Whitmanem czy Clarą Barton. Teraz czas na pomoc przy dokumentacji ruchu sufrażystek.

Biblioteka ma w swoich zbiorach listy, przemówienia, artykuły prasowe, osobiste dzienniki i inne dokumenty związane zarówno ze znanymi postaciami, jak Susan B. Anthony czy Elizabeth Candy Stanton, jak i mniej znanymi aktywistkami.

Dokumenty, przy których potrzebna jest pomoc, zostały zdigitalizowane. Zadaniem internautów jest przepisanie każdego z dokumentów, by możliwe było ich pełnotekstowe przeszukiwanie.

Summer Suffrage Challenge trwa od 12 do 19 sierpnia. Twórcy wyzwania założyli, że w ciągu tygodnia internauci przepiszą i sprawdzą 1000 stron dokumentacji. Przeżyli miłe zaskoczenie. Obecnie w wydarzeniu bierze udział 2887 osób, które dotychczas ukończyły prace nad 7071 stronami dokumentacji. Kolejnych 16 960 stron zostało przepisanych i wymaga sprawdzenia, trwają też prace nad przepisywaniem 1850 stron. Stron, nad którymi jeszcze prac nie rozpoczęto jest zaś 23 089.

Każdy chętny, który chce przysłużyć się nauce i móc powiedzieć, że pomagał przy tworzeniu zbiorów jednej z największych bibliotek świata, może wejść na stronę projektu i rozpocząć nad nim pracę.

Biblioteka Kongresu USA Summer Suffrage Challenge transkrypcja sufrażystki prawo głosu prawa kobiet