Watykan zamyka Bibliotekę

| Ciekawostki

Jedna z najważniejszych i najstarszych publicznych bibliotek świata, Biblioteka Watykańska, została zamknięta. Wiadomo, że będzie niedostępna co najmniej do września 2010 roku. Zamknięcie biblioteki spowodowało spore zamieszanie w świecie uniwersyteckim.

W ciągu ostatniego tygodnia jej sale były pełne, jak nigdy. Obok siebie siedzieli świeżo upieczeni magistrowie, znani naukowcy ze sławnych uniwersytetów, mnisi i badacze Biblii z ponad 50 krajów świata. Wszyscy starali się zdążyć przed zamknięciem. W Watykanie przechowywanych jest wiele unikatowych dokumentów i będą one niedostępne przez najbliższe lata.

Biblioteka Watykańska ma siedem pięter, a długość półek ze zbiorami wynosi w sumie 60 kilometrów. Jej obsługa miała więc ostatnio pełne ręce roboty.

Mimo narzekań wielu uczonych, którym zamknięcie bibiblioteki pokrzyżowało plany badawcze, podjęcie takiej decyzji było koniecznością. Bibliotekę Watykańską zamknięto bowiem po raz pierwszy w jej 500-letniej historii. Była ona otwarta nawet podczas obu wojen światowych.

Przed kilkoma miesiącami okazało się, że jedno ze skrzydeł XVI-wiecznego budynku nie wytrzymuje ciężaru zgromadzonych zbiorów i przebywanie w nim jest niebezpieczne.

Założycielem Biblioteki był papież Mikołaj V. Rozpoczęła ona pracę na początku lat 50. XV wieku. Znajdowało się w niej wówczas 350 łacińskich manuskryptów. Gdy w 1455 roku papież umierał, zbiory liczyły około 1500 dzieł tworząc największą wówczas bibliotekę w Europie.
Obecnie kolekcja Biblioteki obejmuje ponad milion 500 tysięcy książek oraz 150 000 bezcennych manuskryptów. Najcenniejszym dziełem w jej zbiorach jest Codex Vaticanus, najstarsza na świecie Biblia, napisana na początku IV wieku naszej ery.

Nic dziwnego więc, że zamknięcie tak ważnej instytucji wywołało poruszenie w środowisku naukowym. Wielu uczonych nie będzie w stanie przez najbliższe trzy lata kontynuować swoich badań.

Scott Mandelbrote z Cambridge odwołał swoje zajęcia na uniwersytecie i na jakiś czas przeprowadził się do Rzymu. Biblioteka Watykańska posiada dzieła, których nie ma nigdzie indziej na świecie – powiedział.

Pewną nadzieję dają uczonym słowa Ambrogio Piazzoniego, wicedyrektora Biblioteki, który stwierdził: Biblioteka jest zamknięta i nie będzie od tej decyzji żadnych wyjątków. Naukowcy nadal mogą jednak zamawiać fotokopie i mikrofilmy interesujących ich dzieł.

Biblioteka Watykańska Watykan