Elektroniczna (pszczela) muzyka z syntezatora z opornikiem z miodu

| Ciekawostki
https://bionisamp.wordpress.com/

Bioni Samp, brytyjski pszczelarz i muzyk w jednym, wykorzystuje dźwięki wydawane przez swoje podopieczne do komponowania unikatowej muzyki elektronicznej. Chce w ten sposób zwiększyć społeczną świadomość zespołu masowego ginięcia pszczoły miodnej (ang. colony collapse disorder, CCD).

Gdybym chodził z plakietką Greenpeace'u i krzyczał coś o wylesieniu, ludzie szybko by się znudzili moim przekazem. [...] Pracowałem więc nad ideą czegoś z przesłaniem ekologicznym, co miałoby postać przemawiającą zarówno do geeków, jak i ludzi [zwyczajnie] zainteresowanych muzyką elektroniczną oraz obróbką danych - wyjaśnia skrzętnie ukrywający swoją tożsamość pięćdziesięciokilkulatek z Londynu.

Choć Bioni Samp pasjonował się pszczołami od dzieciństwa, dopiero stosunkowo niedawno odkrył, że wydawane przez nie dźwięki można wykorzystać, komponując muzykę. Zaczął nagrywać i analizować ich odgłosy. Przez dekadę (do 2016 r.) pracował też nad Hive Synthesiser - modułowym syntezatorem z części z recyklingu, który naśladuje pszczele dźwięki. Co ciekawe, miód spełnia w nim rolę organicznego opornika.

Kompozycje Bioniegio prezentowano na festiwalach filmowych i w galeriach sztuki w Europie czy Kanadzie. Brytyjczyk zawsze występuje w kombinezonie pszczelarza. Dane dotyczące pszczół zapisuje w dziennikach. Później wprowadza je do syntezatora z odpowiednim oprogramowaniem. Komponując, ucieka się czasem do numerologii. Wyjaśnia, że można umieścić w ulu tackę z graficznym wzorem i patrzeć, ile pajęczaków Varroa destructor spadło na kartkę. Później statystyki te da się wykorzystać do tworzenia muzyki. Podobnie zresztą jak czas, jaki np. minął od złożenia jaj przez królową.

Najbardziej Bioni jest jednak dumny z odkrycia, że miód może spełniać funkcję opornika. Entuzjastę przedstawiono w minidokumencie BBC pt. "The Resistance of Honey".

Obecnie kompozytor planuje tournée i kończy nowy album.

 

Bioni Samp pszczoły dźwięki muzyka elektroniczna Hive Synthesiser zespół masowego ginięcia pszczoły miodnej CCD