Jezioro odporne na zmiany klimatu

| Nauki przyrodnicze

Blue Lake, największe jezioro położonej na południe od Brisbane North Stradbroke Island, wydaje się odporne przez zmiany klimatyczne. Badający je naukowcy odkryli, że zmiany klimatu mające miejsce w czasie ostatnich 7500 lat praktycznie nań nie wpłynęły.

Uczeni z University of Adelaide chcieli sprawdzić, w jaki sposób zmieniający się klimat wpływał na jezioro. Badali wypływ wody, jej jakość, porównywali obecny wygląd ze starymi fotografiami, badali skamieniałe pyłki i algi. Blue Lake to jedno z pięknych, rzadkich jezior Australii. Jest niezwykłe, gdyż mimo ponad 10-metrowej głębokości można zobaczyć jego dno, Jest aż tak czyste - mówi główny autor badań, doktor Cameron Barr. Nie zdawaliśmy sobie sprawy, jak jest unikatowe, dopóki nie zaczęliśmy sprawdzać szerokiego zakresu markerów środowiskowych. Wiemy, że w ostatnich dekadach w regionie doszło do zmian klimatycznych i obejmowały one North Stradbroke Island, ale w tym czasie głębokość, linia brzegowa i skład chemiczny wody Blue Lake niewiele się zmieniły. Wiemy też, że około 4000 lat temu doszło tutaj do poważnych zmian, klimat stał się bardziej suchy. I znowu, jak się okazało, Blue Lake niewiele się wówczas zmieniło, co wyraźnie kontrastuje z innymi wydarzeniami w regionie spowodowanymi zmianą klimatu - mówi uczony.

Barr zauważa, że jezioro stało się dla miejscowej słodkowodnej flory i fauny ważnym schronieniem przed zmianami klimatu. Dzięki odpowiedniemu zarządzaniu jezioro może pozostać praktycznie niezmienione przez setki, a może nawet tysiące lat - dodaje Barr.
Zdaniem współautora badań, doktora Johna Tibby'ego, to, czego dowiedzieliśmy się o Blue Lake może wpłynąć na decyzje o wykorzystaniu podziemnych zasobów słodkiej wody z North Stradbroke Island. Jej eksploatacja to jedno z niewielu zagrożeń wiszących nad Blue Lake. Tibby uważa, że warto zastanowić się czy nie należałoby w ogóle zrezygnować z planów czerpania słodkiej wody z wyspy.

Blue Lake North Stradbroke Island zmiana klimatu jezioro