#BrachyCares. Radioterapeuci pokazują, jak środowisko wpływa na zapadalność na nowotwory

| Medycyna
Piotr Wojcieszek, BrachyCares

Polskie Towarzystwo Brachyterapii realizuje unikatowy projekt onkologiczny #BrachyCares. Za jego pomocą chce uświadomić ludziom, że jakość środowiska wpływa na liczbę zachorowań na nowotwory złośliwe. Stąd pomysł, by na tegoroczną konferencję Europejskiego Towarzystwa Radioterapii (ESTRO) w Kopenhadze nie lecieć samolotem, a popłynąć jachtem. Dzięki temu nasz ślad węglowy będzie mniejszy – wyjaśnia cytowany przez portal Zwrotnik Raka dr n. med. Piotr Wojcieszek, prezes Polskiego Towarzystwa Brachyterapii, kierownik Zakładu Brachyterapii Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie w Gliwicach. Warto dodać, że wypożyczony jacht stał się też bazą mieszkalną ekipy.

Piotr Wojcieszek, BrachyCares Piotr Wojcieszek, BrachyCares

Brachyterapia jest metodą radioterapii kontaktowej lub śródtkankowej działającej dzięki wykorzystaniu promieniowania jonizującego izotopów promieniotwórczych. Są one czasowo umieszczane w bezpośrednim otoczeniu guza. Wiedząc o tym, jak ważne jest działanie lokalne, radioterapeuci chcieliby przełożyć taki sposób myślenia na grunt edukacji ekologiczno-onkologicznej. Projekt #BrachyCares jest więc wyrazem troski o klimat, świat i szeroko pojęte zdrowie.

By od czegoś zacząć i wdrożyć idee w życie, zespół udający się na coroczną konferencję ESTRO zrezygnował ze zwykłego środka transportu, samolotu. Naukowcy wyczarterowali jacht „Passie”. To 14-metrowa jednostka typu Bavaria 44. Wybór padł na ten sposób podróży, by – jak mówi doktor Wojcieszek zwrócić uwagę na to, że latanie samolotem na krótkie odległości generuje dużo większe zanieczyszczenie powietrza. [...] Na 8 osób jest to 12 razy mniej dwutlenku węgla. Oczywiście wybór środka transportu to tylko jeden z wielu codziennych wyborów, jakie dokonujemy, a które wpływają zarówno na mniejsze lub większe zanieczyszczenie środowiska, jak i na nasze zdrowie.

Specjaliści planują uświadomić społeczeństwu, że zmiany klimatyczne i choroby nowotworowe się ze sobą wiążą, a zanieczyszczenie środowiska jest udziałem nas wszystkich. Ziemi mogą zaś pomóc nawet drobne zmiany dot. codziennego życia.

Ekipa wypłynęła 3 maja z Kołobrzegu, by po 2 dniach dotrzeć do Kopenhagi. Jak tłumaczy pomysłodawca akcji dr n. med. Piotr Wojcieszek, który ma patent sternika, załogę stanowią wyłącznie lekarze radioterapeuci-onkolodzy. Wczoraj po południu „Passie” wyszła z Kopenhagi i załoga płynie do Polski.

Doktor Wojcieszek już planuje kolejne działania. Obecnie zbiera grupę naukowców, nie tylko onkologów, ale np. oceanografów czy klimatologów, z którymi chce stworzyć poradnik z którego przeciętny człowiek będzie mógł dowiedzieć się, jak różne zanieczyszczenia wpływają na środowisko naturalne i ludzki organizm oraz co każdy z nas może zrobić, by zanieczyszczeń tych uniknąć.

Głównym celem doktora Wojcieszka jest połączenie edukacji środowiskowej z onkologiczną i uświadomienie nam, do jakiego stopnia zmiany środowiskowe mają wpływ na zdrowie nasze i przyszłych pokoleń.

BrachyCares Polskie Towarzystwo Brachyterapii Piotr Wojcieszek