Otwieracz do wirusowych 'puszek'

| Medycyna
NIAID

Jeśli potraktować wirus HIV jak zamkniętą puszkę, naukowcy właśnie odkryli otwieracz do niej - cząsteczkę JP-III-48, która naśladuje białko CD4. CD4 to glikoproteina z powierzchni komórek odpornościowych, m.in. limfocytów T, która wiąże białka wirusa HIV. Umożliwia to wniknięcie wirusa do komórki i namnażanie.

Odkryliśmy, że ludzie zakażeni wirusem HIV-1 mają naturalnie występujące przeciwciała, które potencjalnie można wykorzystać do neutralizacji wirusa. Wspomogliśmy je nieco, dodając cząsteczkę działającą jak otwieracz do konserw i zmuszającą otoczkę wirusa do odsłonięcia regionów rozpoznawanych przez przeciwciała [...] - wyjaśnia prof. Andrés Finzi z Uniwersytetu w Montrealu.

W ramach wcześniejszego studium ta sama ekipa naukowców wykazała, że surowica pacjentów zakażonych wirusem HIV-1 ułatwia eliminację zainfekowanych komórek, gdy dwa białka wirusa - Nef i Vpu - są nieaktywne wskutek mutacji. Niestety, w realnym życiu dzikie wirusy HIV-1 nadal dysponują tymi białkami, które spełniają funkcję ochroniarzy. Można je jednak przechytrzyć, umieszczając na powierzchni komórek zarażonych osób imitującą glikoproteinę CD4 cząsteczkę JP-III-48.

Wirus musi wyeliminować glikoproteiny CD4, by się chronić. Dodanie JP-III-48 powoduje, że jego otoczka otwiera się jak kwiat. Wtedy przeciwciała naturalnie obecne po infekcji mogą obrać na cel zakażone komórki [...] - opowiada dr Jonathan Richard.

Chcąc pozbyć się patogenu raz na zawsze, musimy reaktywować rezerwuary wirusa HIV, tak by opuścił swoje kryjówki, a potem zabić zarażone komórki za pomocą JP-III-48 i już występujących przeciwciał - twierdzi Finzi.

Warto dodać, że JP-III-48 została opracowana przez badaczy z Uniwersytetu Harvarda i Uniwersytetu Pensylwanii. Kolejnym krokiem Amerykanów mają być testy cząsteczki na małpach.

CD4 wirus HIV-1 przeciwciała JP-III-48 Andrés Finzi