CDC20 - pięta achillesowa nowotworów mózgu

| Medycyna
Sbrander, CC BY-SA 3.0

Naukowcy z Wydziału Medycyny Washington University odkryli piętę achillesową nowotworów mózgu. Niewykluczone, że uda się ją wykorzystać do powstrzymania przerzutów.

Guzy powstające w mózgu są niezwykle trudne to usunięcia, a gdy się to uda – niejednokrotnie powracają. Za reemisję odpowiadają pewne rodzaje komórek nowotworowych, ale teraz naukowcom udało się opracować sposób na odcięcie tym komórkom dostępu do potrzebnego im białka, co zapobiega pojawieniu się guza.

Odkrycie może pomóc nam w zaatakowaniu podstawowych procesów w niektórych najbardziej śmiercionośnych guzach mózgu. W przypadku mózgu skuteczna terapia antynowotworowa będzie prawdopodobnie wymagała zablokowania możliwości przeżycia komórek macierzystych guza - mówi jeden z autorów badań, profesor Albert H. Kim.

Uczony skupił się na badaniu glejaków. Po zdiagnozowaniu choroby pacjentom pozostaje średnio 15 miesięcy życia. Zwykle glejaki usuwa się chirurgicznie, jednak procedura ta jest związana z poważnym ryzykiem uszkodzenia mózgu.

Kim i jego zespół zbadali komórki nowotworu i stwierdzili, że korzystają one z proteiny SOX2. Aby ją wyprodukować potrzebują dostępu do proteiny CDC20. Jeśli się ją wyeliminuje, komórki nowotworowe nie wytwarzają SOX2 i nie mogą utworzyć guza. Tempo wzrostu niektórych guzów pozbawionych CDC20 spadło aż o 95% w porównaniu z guzami, w których CDC20 występowała w typowej ilości - mówi Kim. Amerykanie odkryli też, że ci pacjenci, którzy mają wysoki poziom CDC20 żyją krócej po zdiagnozowaniu nowotworu.

Kim i jego zespół pracują teraz nad opracowaniem metody blokowania CDC20 w guzach nowotworowych.

CDC20 SOX2 proteina glejak nowotwór mózgu