Poznaliśmy DNA najstarszego nowotworu

| Nauki przyrodnicze
Christine Daniloff, MIT

Naukowcy zsekwencjonowali DNA najstarszego nowotworu na świecie. Przenoszony drogą płciową psi guz (CTVT – canine transmissible venereal tumor) to jeden z dwóch znanych zakaźnych nowotworów. Drugim jest nowotwór pyska atakujący diabła tasmańskiego. Badania nad tymi chorobami są niezwykle istotne. Niewykluczone bowiem, że w przyszłości pojawi się zakaźny nowotwór atakujący ludzi.

Dzięki zsekwencjonowaniu genomu CTVT uczeni dowiedzieli się, że nowotwór pochodzi od jednego osobnika, który żył 11 000 lat temu. Jednak przed śmiercią pies ten zaraził inne zwierzę i nowotwór przetrwał do dzisiaj. Naukowcy stwierdzili również, że w DNA nowotworu występuje około 2 milionów mutacji. To olbrzymia liczba. W większości ludzkich nowotworów występuje od 1 do 5 tysięcy mutacji.

„Genom tego niezwykle długowiecznego nowotworu dowodzi, że jeśli pojawią się odpowiednie warunki, nowotwory mogą przetrwać ponad 10 000 lat pomimo występowania w nich milionów mutacji” - mówi główna autorka badań doktor Elizabeth Murchison z University of Cambridge i Wellcome Trust Sanger Institute.

DNA ujawniło też, że pierwszy nosiciel CTVT był podobny do malamuta lub husky'ego. „Nie wiemy, dlaczego akurat ten pies zapoczątkował zakaźny nowotwór. Ale to fascynujące móc spojrzeć wstecz i zrekonstruować tożsamość psa, którego genom jest wciąż obecny w komórkach nowotworowych” - mówi Murchison.

CTVT rozprzestrzenił się po całym świecie w ciągu ostatnich 500 lat. Prawdopodobnie rozniosły go psy zabierane przez kolonizujących Ziemię Europejczyków.

CTVT przenoszony drogą płciową psi guz nowotwór DNA