Casper z głębin

| Nauki przyrodnicze
Image courtesy of NOAA Office of Ocean Exploration and Research, Hohonu Moana 2016

W pobliżu wyspy Necker na głębokości ok. 4,3 km zdalnie sterowany pojazd podwodny (ROV) Amerykańskiej Narodowej Służby Oceanicznej i Meteorologicznej (NOAA) odkrył 27 lutego wolno płynącą ośmiornicę o wyglądzie ducha. Naukowcy są niemal pewni, że to nieznany dotąd gatunek, a może i rodzaj.

Oglądając przekaz na żywo, Michael Vecchione od razu wiedział, że ośmiornica nie przypomina niczego, co udokumentowano w literaturze naukowej.

Specjaliści z NOAA opowiadają, że Casper spoczywał na płaskiej skale, lekko tylko przysypanej osadami. Cztery tysiące dwieście dziewięćdziesiąt metrów to największa głębokość, na jakiej kiedykolwiek spotkano ośmiornicę właściwą (Incirrina). "Duszek" należy do tego taksonu, bo nie ma ani wyrostków (cirri), ani płetw.

Mimo że zespół ze statku Okeanos Explorer dysponuje tylko krótkim nagraniem, udało się zauważyć kilka przystosowań do życia na tak dużych głębokościach. Casper, bo tak ochrzczono ośmiornicę przez podobieństwo do animowanego duszka, ma bardzo mało mięśni i niemal galaretowatą konsystencję. Amerykanie dywagują, że dzieje się tak przez niedostatek pożywienia w głębinach (budowa mięśni wymaga zaś sporych nakładów energii).

Wygląd ducha to skutek całkowitego braku chromatoforów. Co ciekawe, ośmiornica ma jednak prawdopodobnie działające oczy. Gdy ROV się do niej zbliżył, zaczęła uciekać, reagując albo na światła, albo na drgania wody. Vecchione przypuszcza, że oczy mogą pozwalać "duszkowi" postrzegać bioluminescencyjne zwierzęta z głębin.

Vecchione skontaktował się z dwojgiem specjalistów - Louise Allcock i Uwe Piatkowskim - którzy potwierdzili, że Casper jest czymś wyjątkowym i to do niego należy rekord głębokości dla Incirrina.

 

Casper duch Necker Okeanos Explorer ośmiornice właściwe Incirrina rekord głębokości Michael Vecchione