Chiny budują kolejną stację badawczą w Antarktyce

| Ciekawostki
Xinhua

Chiny rozpoczęły budowę swojej piątej stacji antarktycznej. Powstanie ona na Inexpressible Island w Zatoce Terra Nova na Morzu Rossa. Obecnie w zatoce znajdują się trzy stacje, letnie włoska i niemiecka oraz całoroczna koreańska. Chińska stacja będzie stacją całoroczną.

Budowa stacji ma zostać ukończona w ciągu czterech lat. Będą w niej prowadzone badania z zakresu geologii, meteorologii i biologii. Badane będą tez meteoryty, a stacja będzie też odpowiadała za zapewnienie bezpieczeństwa operacji lotniczych.
Transport cięzkiego sprzętu trwał od połowy stycznia, a maszyny i urządzenia dostarczał lodołamacz Xuelong (Śnieżny Smok). W ciągu 20 dni postawiono tymczasowe budynki, które będą służyły robotnikom pracującym przy konstrukcji stacji.

Obecnie na Morzu Rossa, które jest jednym z najważniejszych regionów, na których prowadzone są badania klimatu Antarktyki, istnienie wiele innych stacji, w tym największa tego typu konstrukcja w Antarktyce, amerykańska McMurdo, w której może mieszkać ponad 1200 osób.

Chiny Antarktyka stacja badawcza