Chińczycy wylądowali

| Astronomia/fizyka
© NASA

Chiny stały się trzecim, po ZSRR i USA, państwem, które dokonało miękkiego lądowania na Księżycu. Eksperci chwalą osiągnięcie Państwa Środka, podkreślając, że pokazuje ono jak bardzo zaawansowany jest Pekin w dziedzinie podboju kosmosu. Miękkie lądowanie na innym ciele niebieskim niż Ziemia wymaga dużego zaawansowania technicznego. Szczególnym wyzwaniem jest lądowanie na Księżycu, który praktycznie nie posiada atmosfery, więc uzycie spadochronów nie jest możliwe i lądujący pojazd musi hamować za pomocą silnika.

Pierwszym stworzonym przez człowieka obiektem, który wylądował na Księżycu był radziecki pojazd Luna 9. Został on umieszczony na Srebrnym Globie 3 lutego 1966 roku. Wcześniej ludzkość potrafiła jedynie dokonać twardego lądowania (rozbicia) pojazdów o powierzchnię ziemskiego satelity lub też dochodziło do katastrof podczas prób lądowania.

Kilka godzin po lądowaniu, z pojazdu Chang'e-3 wyjechał łazik Yutu. Jego zadaniem jest zbadania struktury geologicznej Księżyca oraz substancji znajdujących się na jego powierzchni. Łazik przez trzy miesiące będzie poszukiwał zasobów naturalnych. Tymczasem pojazd Chang'e-3 będzie pracował przez rok, badając miejsce swojego lądowania. Jest on pierwszym pojazdem, który zbada obszar o nazwie Sinus Iridium. Wiadomo, że od setek milionów lat nie zachodziły tam żadne procesy geologiczne.

Chiny Księżyc miękkie lądowanie Chang'e-3 Yutu