Chińczycy wylądowali
Chiny stały się trzecim, po ZSRR i USA, państwem, które dokonało miękkiego lądowania na Księżycu. Eksperci chwalą osiągnięcie Państwa Środka, podkreślając, że pokazuje ono jak bardzo zaawansowany jest Pekin w dziedzinie podboju kosmosu. Miękkie lądowanie na innym ciele niebieskim niż Ziemia wymaga dużego zaawansowania technicznego. Szczególnym wyzwaniem jest lądowanie na Księżycu, który praktycznie nie posiada atmosfery, więc uzycie spadochronów nie jest możliwe i lądujący pojazd musi hamować za pomocą silnika.
Pierwszym stworzonym przez człowieka obiektem, który wylądował na Księżycu był radziecki pojazd Luna 9. Został on umieszczony na Srebrnym Globie 3 lutego 1966 roku. Wcześniej ludzkość potrafiła jedynie dokonać twardego lądowania (rozbicia) pojazdów o powierzchnię ziemskiego satelity lub też dochodziło do katastrof podczas prób lądowania.
Kilka godzin po lądowaniu, z pojazdu Chang'e-3 wyjechał łazik Yutu. Jego zadaniem jest zbadania struktury geologicznej Księżyca oraz substancji znajdujących się na jego powierzchni. Łazik przez trzy miesiące będzie poszukiwał zasobów naturalnych. Tymczasem pojazd Chang'e-3 będzie pracował przez rok, badając miejsce swojego lądowania. Jest on pierwszym pojazdem, który zbada obszar o nazwie Sinus Iridium. Wiadomo, że od setek milionów lat nie zachodziły tam żadne procesy geologiczne.
Komentarze (7)
mjmartino, 17 grudnia 2013, 08:59
I co się dziwią wszystko wytwarza się w chinach.. a tam postęp jest zdecydowanie większy niż w krajach zachodnich. (zdrowa rywalizacja moją kogo gonić aż prześcigną)
Mając ogromne zasoby finansowe można przeć do przodu
Tylko czekać aż będą mieli swoją stacje kosmiczną mieszkalną a i w najbliższym czasie to oni wrócą na księżyc czy polecą na marsa
TrzyGrosze, 17 grudnia 2013, 10:05
Yyy... jedynie tylko niezdrowa dla chińskich pracowników. Przykład: pewien chińczyk musiał sam wynająć taksówkę i z odciętą dłonią w torebce foliowej pojechał sobie do szpitala.
Gdzie to zdrowie, jak europejski przemysł włókienniczy padł, bo chińskie dzieci są tańsze w eksploatacji.
mjmartino, 17 grudnia 2013, 11:08
Jak widać mało komu to przeszkadza bo wszyscy kupują z chin i cieszą się że jest taniej...
TrzyGrosze, 17 grudnia 2013, 18:24
Ale gospodarka im kwitnie. Niestety, coś za coś.
radar, 18 grudnia 2013, 13:58
Tu trzeba zwrócić uwagę na to, że oni wykorzystują znaną wiedzę, mniej lub bardziej (dla chińskiego wywiadu:) ) znane informacje, specyfikacje, problemy etc. na temat wcześniejszych osiągnięć w technice kosmicznej. Maja nowe materiały i technologie.
Trzeba ich pochwalić, ale zaimponują mi jak zrobią coś, czego wcześniej nie zrobiły USA i Rosja (całkiem nowe technologie). W tym momencie imponują mi naukowcy z lat sześćdziesiątych (Łuna/Apollo).
Stanley, 19 lutego 2018, 10:49
Chinese Roadtrip
https://www.youtube.com/watch?v=ar8FNxiU-tM
Wykresy w 25:00 min z których wynika że: dominujące na księzycu jest 43% wapń, 40% tytan, 10% żelazo, 1.2% chrom, 0.5% potas itd. W skałach Apollo dominuje: 43% krzemu(piasek), 10% magnezu (na księzycu 0.2), 10% glinu, do 15% żelaza przy czym jest sporo zardzewiałego. Nic dziwnego że skały w większości zaginęły, orginalne nagrania zaginęły...
thikim, 19 lutego 2018, 12:01
Stanley - dajże spokój.
Chociaż temat jest ciekawy:
http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114873,11187399,Zaginione_skaly_NASA__Warte_fortune_probki_z_Ksiezyca.html