Chińczycy okradli Amerykanów

| Bezpieczenstwo IT
simonok, sxc.hu

Chińscy hakerzy ukradli Amerykanom plany najbardziej zaawansowanego uzbrojenia. W utajnionych dotychczas rozdziałach raportu przygotowanego przez Defense Science Board na zlecenie Pentagonu czytamy, że wśród ponad 20 rodzajów uzbrojenia były też systemy obrony rakietowej, plany okrętów i samolotów, a zatem informacje krytyczne dla obrony kraju.

Eksperci ostrzegają, że technologie, które wpadły w ręce Chińczyków pozwolą Państwu Środka na opracowanie własnych zaawansowanych systemów bojowych i zmniejszą amerykańską przewagę militarną, co może niekorzystnie odbić się w razie ewentualnych przyszłych konfliktów.

Wspomniany raport został opublikowany w styczniu. Ostrzegano w nim, że USA nie są w stanie przeciwstawić się zmasowanemu cyberatakowi. Teraz dziennikarze The Washington Post dotarli do tajnego rozdziału dotyczącego kradzieży amerykańskich technologii wojskowych. Wiadomo, że Chińczycy ukradli dane dotyczące najnowszej wersji (PAC-3) systemu obrony przeciwrakietowej Patriot, w ich ręce wpadły też plany systemu THAAD (Terminal High Altitude Area Defense), który jest wykorzystywany do obrony przed rakietami balistycznymi oraz plany używanego przez Marynarkę Wojenną systemu Aegis.

Agenci Państwa Środka zdobyli również szczegółowe dane dotyczące samolotów F/A-18, V-22 Osprey, F-35 Joint Strike Fighter, śmigłowca Black Hawk oraz supernowoczesnych Littoral Combat Ship, służących do patrolowania płytkich wód przybrzeżnych.
W ostatnim czasie można zauważyć, że rząd USA coraz bardziej otwarcie mówi o chińskich atakach na swoje sieci.

Przed trzema tygodniami Pentagon po raz pierwszy otwarcie oskarżył Chiny o cyberataki i szpiegostwo. W opublikowanym wówczas raporcie stwierdzono, że Chiny inwestują duże kwoty w rozwój swoich możliwości militarnych, a kradzież technologii jest dla Państwa Środka głównym środkiem służącym zniwelowaniu amerykańskiej przewagi wojskowej.

Chiny USA kradzież cyberatak cyberszpiegostwo broń technologia