Chiny chcą tworzyć elektronicznych gigantów

| Technologia
Bureau of Labor Statistics

Chińskie ministerstwo przemysłu oświadczyło, że do roku 2015, za pomocą serii połączeń i przejęć, chce stworzyć w Państwie Środka kilka gigantycznych firm elektronicznych. Celem ministerstwa jest powstanie 6-8 dużych firm, z których każda będzie mogła pochwalić się w ciągu dwóch najbliższych lat udziałami rynkowymi w wysokości 100 miliardów juanów (16 miliardów USD).

Obecnie tylko dwie firmy z Państwa Środka - Huawei i Lenovo - mają takie udziały w rynku. Pomimo, iż w Chinach istnieje wiele firm, które potencjalnie mogłyby stać się światowymi markami, dwuletnia perspektywa założona przez polityków z Pekinu wydaje się zbyt krótka. Chociażby dlatego, że przejęcia czy połączenia przedsiębiorstw wymagają zgody różnych urzędów, a procedury trwają wiele miesięcy.

Huawei ciągle nie otrząsnęła się z kłopotów, jakie na firmę ściągnął raport amerykańskich parlamentarzystów, w którym przedsiębiorstwo zostało oskarżone o szpiegowanie użytkowników swoich urządzeń na polecenie chińskiego wywiadu.
W znacznie lepszej sytuacji jest Lenovo. To licząca się i rosnąca w siłę firma. Ostatnio jej prezes ds. finansowych, Wong Wai Ming wspomniał, że Lenovo być może zechce kupić kanadyjskiego RIM-a, producenta BlackBerry.

Chiny firma Lenovo Huawei