Chiny szykują satelity monitorujące gazy cieplarniane

| Ciekawostki
Rybson, sxc.hu

Z okazji rozpoczętego w Paryżu szczytu klimatycznego Chiny zapowiedziały wystrzelenie pierwszych własnych satelitów monitorujących emisję gazów cieplarnianych z terenu Państwa Środka. Dokładne dane uzyskane dzięki satelicie mają pomóc Pekinowi w walce z globalnym ociepleniem.

Jak poinformowała agencja Xinhua dwa satelity będą gotowe do maja przyszłego roku. Prace nad nimi prowadzi od czterech lat Instytut Optyki, Mechaniki Precyzyjnej i Fizyki w Changchun. Nie wiadomo, kiedy satelity miałyby trafić na orbitę, ani czym dokładnie będą się zajmowały. Jeśli rozpoczną pracę, to Chiny stają się trzecim krajem na świecie, który dysponuje takimi urządzaniami. Jako pierwsza satelitę do monitorowania gazów cieplarnianych wystrzeliła w 2009 roku Japonia. W ubiegłym roku uczyniły to Stany Zjednoczone.

Dzięki obserwacjom satelitarnym zyskujemy dokładniejszą wiedzę na temat rodzajów i źródeł emisji. Chiny są największym emitentem gazów cieplarnianych i wiadomo, że szacunki dotyczące emisji z Państwa Środka są bardzo niedokładne. Emisję szacuje się na podstawie obliczeń, w których bierze się pod uwagę konsumpcję energii, sposoby jej pozyskiwania, emisję przemysłową, rolniczą, zmiany z wykorzystywaniu ziemi rolnej czy ilość produkowanych odpadów.

Chiny gazy cieplarniane emisja satelita globalne ocieplenie