Chiński statek towarowy zacumował do kosmicznego laboratorium

| Astronomia/fizyka
Xinhua

Chiny odnotowały kolejny sukces w podboju kosmosu. Przed dwoma dniami pierwszy chiński statek towarowy zacumował do laboratorium kosmicznego Tiangong-2. To ważny krok na drodze do zbudowania przez Chiny stacji kosmicznej ze stałą ludzką załogą. Państwo Środka zapowiada, że stacja taka ruszy w 2022 roku.

Statek towarowy Tianzhou-1 wystartował z Wenchang Satellite Launch Centre w prowincji Hainan i automatycznie dokował do Tiangong-2. Przywiózł na stację 6 ton zaopatrzenia, 2 tony paliwa i – jak informują państwowe media – jest w stanie przez 3 miesiące samodzielnie przebywać w przestrzeni kosmicznej.

Chiny czynią w ostatnich latach duże postępy w technologii kosmicznej. Mimo to wciąż dzieli je przepaść technologiczna od Rosji i USA.

Amerykański Departament Obrony twierdzi, że Chiny rozwijają też technologie, które mają w razie kryzysu uniemożliwić wykorzystanie przestrzeni kosmicznej przez inne kraje. Chiny twierdzą, że ich program kosmiczny ma wyłącznie pokojowy charakter, jednak wiadomo, że kraj ten testował rakiety, których celem jest zestrzeliwanie satelitów.

Chiny stacja kosmiczna Tiangong-2 Tianzhou-1