Śmiertelny dla chorych na AIDS grzyb rośnie na drzewach

| Medycyna
Center for Microbial Pathogenesis, Duke University

Dzięki letniemu projektowi naukowemu 13-latki wykazano, że środowiskowym źródłem grzyba Cryptococcus gattii, który od dawna wywołuje zakażenia osób z HIV/AIDS w Południowej Kalifornii, są drzewa.

Dziewczynka zbierała próbki gleby i wymazy z drzew z rejonów Los Angeles, gdzie odnotowuje się najwięcej grzybic.

C. gattii może trafić do ludzkiego organizmu wraz z powietrzem. Gdy znajdzie się w płucach, zostaje pochłonięty przez makrofagi. Problem jednak w tym, że C. gattii nie tylko zabija makrofagi, ale i ukrywa się w nich, zamieniając je w podróżujące bomby zegarowe. Co istotne, makrofagi potrafią przeniknąć barierę mózg-krew.

Dane genetyczne dostarczyły niezbitych dowodów na to, że 3 gatunki drzew - sosna kanaryjska, metrosideros wyniosły i ambrowiec balsamiczy - są środowiskowymi źródłami C. gattiiNa tej samej zasadzie jak osobom podróżującym do Ameryki Południowej zaleca się ostrożność przy piciu wody, ludzie odwiedzający inne rejony - Kalifornię, Wybrzeże Północno-Zachodnie czy Oregon - powinni mieć świadomość, zwłaszcza przy upośledzeniu funkcji układu odpornościowego, ryzyka zakażenia grzybami - podkreśla dr Deborah J. Springer z Duke University.

Parę lat temu z dr. Josphem Heitmanem z tej samej uczelni skontaktował się wieloletni współpracownik, specjalista ds. chorób zakaźnych z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles (UCLA) dr Scott Filler. Chodziło o zajęcie na czas wakacji dla jego nastoletniej córki. Ostatecznie dziewczynkę wysłano na poszukiwanie grzybów z okolic rodzinnego miasta.

Uczennica pobrała 109 wymazów z ponad 30 gatunków drzew oraz 58 próbek gleby. Udało jej się wyhodować i wyizolować grzyby z rodzaju Cryptococcus, które koniec końców trafiły do doktor Spirnger.

Po przeprowadzeniu sekwencjonowania okazało się, że hodowle z 3 drzew były pod względem genetycznym niemal identyczne jak próbki pozyskane od pacjentów HIV/AIDS z zakażeniami C. gattii. Ponadto naukowcy stwierdzili, że C. gattii wyizolowane ze środowiska mogły się rozmnażać albo płciowo, albo bezpłciowo.

Cryptococcus gattii zakażenia drzewa Kalifornia Południowa Los Angeles sosna kanaryjska metrosideros wyniosły ambrowiec balsamiczy dr Deborah J. Springer