Irlandczycy spłacają dług wdzięczności sprzed 173 lat

| Ciekawostki
Heather Paque, CC (Pixabay)

Irlandczycy spłacają dług wdzięczności sprzed 173 lat wobec rdzennej społeczności USA. W 1847 r. Czoktawowie zebrali 170 dolarów (równowartość dzisiejszych 5,3 tys. dol.) dla ofiar wielkiego głodu w Irlandii (1845-49). Głód był skutkiem zniszczeń w uprawach ziemniaków, wywołanych przez pierwotniaka grzybopodobnego – Phytophthora infestans.

Czoktawowie wspomogli głodujących, choć sami mieli za sobą niełatwe doświadczenia. Zostali przymusowo deportowani na Terytorium Indian w granicach obecnej Oklahomy. Wiele osób przypłaciło wędrówkę Szlakiem Łez chorobami i śmiercią.

Czyn Czoktawów upamiętniono za pomocą rzeźby-pomnika Kindred Spirits w Midleton w hrabstwie Cork.

Obecnie wielu Irlandczyków wspiera akcję zbierania funduszy dla Nawahów i Rezerwatu Hopi, czyli dwóch plemion, które mocno ucierpiały w czasie pandemii COVID-19. Ethel Branch i 6 innym organizatorom zbiórki na GoFundMe udało się jak dotąd zgromadzić niemal 3 mln dol. (2.946.990) na wodę, jedzenie i leki.

Datki z Irlandii posypały się po wpisie dziennikarki Irish Times Naomi O'Leary na Twitterze: Rdzenna ludność USA zebrała w ciężkich czasach sporą sumę dla Irlandczyków. Przyszedł czas, by się odwdzięczyć.

Przed kilkoma dniami Branch oceniała, że irlandzcy darczyńcy przekazali ok. 0,5 mln dolarów i kwota ta dalej rośnie.

Pomoc jest bardzo potrzebna, bo jak podały 4 maja Departament Zdrowia i Centrum Epidemiologiczne Nawahów, do tej pory odnotowano 2474 przypadki COVID-19, a tylko w poniedziałek zmarły 73 osoby.

Epidemiolodzy podkreślają, że szybkiemu rozprzestrzenianiu się koronawirusa wśród Nawahów sprzyjały brak bieżącej wody, wielopokoleniowy model rodziny, a także choroby współistniejące, takie jak cukrzyca.

Cieszy nas, ale bynajmniej nie zaskakuje, wsparcie naszych wyjątkowych przyjaciół, Irlandczyków, dla Nawahów i Hopi - oświadczył lider Czoktawów Gary Batton. [...] Mamy nadzieję, że Irlandczycy, Nawahowie i Hopi zaprzyjaźnią się na lata, tak jak miało to miejsce w naszym przypadku.

Na stronie zbiórki napisano, że 3 maja do Hotevilli w Rezerwacie Hopi dostarczono 250 paczek żywnościowych.

 

Czoktawowie Nawahowie Hopi COVID-19 Irlandczycy wielki głód Ethel Branch