Agenci rządowi okradli Silk Road

| Ciekawostki
P199, GNU FDL

Sprawa czarnorynkowej giełdy Silk Road, na której można było kupić zarówno narkotyki jak i wynająć płatnego mordercę, przybrała niespodziewany obrót. Na ławie oskarżonych zasiedli agenci DEA (Drug Enforcement Agency) i Secret Service.

Ross Ulbricht, założyciel Silk Road, został aresztowany w 2013 roku, a w lutym bieżącego roku sąd uznał go winnym prania brudnych pieniędzy, konspirowania w celu przemytu narkotyków oraz próby wynajęcia płatnego mordercy.

To jednak nie koniec sprawy. Przed kilkoma dniami, 25 marca do sądu trafił akt oskarżenia przeciwko agentowi DEA Carlowi Force. Mężczyzna jest oskarżony o to, że wyłudził od Ulbrichta bitcoiny wartości setek tysięcy dolarów.

Force został przydzielony do sprawy Silk Road i miał działać na podziemnym forum pod zatwierdzonym przez przełożonych pseudonimem „Nob”. Jako „Nob” udawał przemytnika narkotyków. Agent założył jednak dwa dodatkowe konta, „French Maid” oraz „Death from Above”, które nie były zatwierdzone przez jego szefów. Force ukradł dużą liczbę bitcoinów. Zamiast przekazać te pieniądze agendzie rządowej, Force przesłał je na swoje prywatne konto - czytamy w akcie oskarżenia. Agent DEA nie działał jednak sam. Obok niego na ławie oskarżonych zasiadł Shaun Bridges z Secret Service. Również on był przydzielony do śledztwa. Wedle założeń śledztwa Force był głównym agentem odpowiedzialnym za kontakty z Ulbrichtem występującym pod pseudonimem „Dread Pirate Roberts”, a Bridges zajmował się informatyką śledczą. Obaj panowie stali się specjalistami od bitcoinów. Z aktu oskarżenia dowiadujemy się również, że Force nielegalnie wykorzystał swoje uprawnienia agenta federalnego do sprawdzenia firmy CoinMKT, która prowadzi giełdę bitcoinów. Force zainwestował na tej giełdzie ponad 100 000 USD.

W pewnym momencie Ulbricht zorientował się, że został okradziony, skontaktował się z Force'em i poprosił go o zorganizowanie zabójstwa jednego ze swoich byłych partnerów, opisanego w akcie oskarżenia jako CG. Nie wiedział, że konto CG zostało przejęte przez organa ścigania.

Wydaje się, że Force czuł się wyjątkowo pewnie i nie ukrywał zbytnio swoich działań. Gdy FBI sprawdziło jego konto bankowe okazało się, że pomiędzy kwietniem 2013 a majem 2014 trafiło tam co najmniej 757 000 dolarów. Force i Bridges zainwestowali też w firmy Quantum Investments i Engedi LLC.

Force przekonał też Ulbrichta, że ma swoją wtyczkę w jednej z agend rządowych i wyłudzał od niego pieniądze na opłacenie tejże osoby.

Force i Bridges są oskarżeni o defraudacje za pomocą sieci telekomunikacyjnych oraz pranie brudnych pieniędzy. Dodatkowo Force'a oskarżono o kradzież rządowej własności i konflikt interesów.

DEA Secret Service Silk Road sąd