Składnik szamponów może zaburzać rozwój mózgu

| Medycyna

Pewien składnik szamponów i innych preparatów kosmetycznych zaburzał normalny rozwój mózgu mysich płodów, gdy został nałożony na skórę ciężarnej samicy — odkryli badacze z Uniwersytetu Północnej Karoliny w Chapel Hill.

Kiedy nanoszono dietanoloaminę (DEA) na skórę ciężarnego gryzonia, u młodych można było zaobserwować zahamowanie wzrostu komórek i nasilenie procesu ich umierania w hipokampie, a więc obszarze mózgu odpowiedzialnym za pamięć.

Związki podobne do DEA, takie jak monoetanoloamina (MEA), trietanoloamina (TEA) i inne substancje, których nazwy kończą się na –etanoloamina, działają rakotwórczo, podobnie jak ich pochodna nitrozoamina (nawet niewielkie ilości absorbowane przez lata stosowania wywołują nowotwory skóry).

Wcześniejsze badania nad dietanoloaminą koncentrowały się na jej potencjalnym działaniu rakotwórczym, eksperymenty naukowców z Północnej Karoliny jako pierwsze dotyczyły wpływu tego związku na rozwój mózgu.

Wydaje się, że DEA blokuje zdolność organizmu do absorpcji choliny, która, jak to wcześniej wykazał dr Steven Zeisel, jest niezbędna do prawidłowego rozwoju mózgu. Ciężarna kobieta potrzebuje zwiększonych ilości choliny, by móc ją przekazać rosnącemu dziecku.

Nie uważam, że każda kobieta, która używa tych produktów [z DEA], powinna zacząć cierpieć na bezsenność z powodu krzywdy, jaką wyrządza swojemu dziecku. To na razie jest tylko ostrzeżenie. Lecz przyglądanie się etykietom oraz ograniczenie stosowania określonych preparatów, odkąd wiemy, jak mogą działać, byłoby na pewno rozważne.

Każdego roku w USA sprzedaje się ponad 100 tys. ton dietanoloaminy.

Dawka DEA, którą dana osoba może przyjąć w czasie używania szamponu, jest ok. 10 razy mniejsza niż ta, w przypadku której wykryto wpływ na rozwój mózgu. Nadal nie wiadomo, czy ilości wchłaniane przez większość osób z produktów kosmetycznych mogą powodować jakieś uszkodzenia. W bardzo dużych ilościach DEA prowadzi do spontanicznych poronień. Czynnik nie tylko wpływa na rozwój mózgu, ale w większych dawkach także na rozwój innych narządów, co powoduje śmierć płodu — tłumaczy Zeisel.

W kosmetykach można znaleźć pochodne DEA, np. dietanoloamid kwasu laurynowego (ang. Lauramide DEA) czy dietanoloamid kwasów oleju kokosowego (ang. coconut oil amide of diethanolamine).

DEA dietanoloamina monoetanoloamina trietanoloamina MEA TEA rakotwórcze szampony Chapel Hill