Zarażeni mają czas tylko do 9 lipca

| Bezpieczenstwo IT
photosteve101, CC (http://www.planetofsuccess.com/blog/)

FBI ostrzega, że na początku lipca około 350 000 osób może stracić dostęp do internetu. Dotyczy to osób, których komputery zostały zainfekowane kodem DNSChanger. FBI uruchomiło też specjalną stronę, na której można sprawdzić, czy nasza maszyna została zainfekowana. Jeśli strona wykryje infekcję, zostaniemy poinformowani, w jaki sposób można usunąć szkodliwy kod. Mogą wystąpić kłopoty podczas połączenia ze wspomnianą witryną. Prawdopodobnie są one spowodowane dużym zainteresowaniem i obciążeniem serwerów.

Przypomnijmy, że pod koniec ubiegłego roku FBI doprowadziło do aresztowania sześciu Estończyków. Tworzyli oni cybergang, który zarażał komputery DNS Changerem. Kod ten zmienia ustawienia serwerów DNS w taki sposób, że zarażone maszyny były przekierowywane na serwery kontrolowane przez cyberprzestępców. Tam ofiarom wyświetlano reklamy. Gang zarobił na tym 14 milionów dolarów.

Po likwidacji cybergangu FBI ustawiło własne serwery, dzięki czemu zarażone komputery nie straciły dostępu do internetu. Biuro chciało już w marcu je wyłączyć, jednak sąd nakazał utrzymanie serwerów przez kilka kolejnych miesięcy. FBI wyłączy swoje serwery 9 lipca, a wówczas zarażone komputery - ich liczba szacowana jest na 350 000 - nie będą mogły połączyć się z internetem.

DNSChanger FBI serwery