Rosną zapasy DRAM

| Technologia
GreenWhiteOrange

Rosną zapasy układów DRAM w magazynach producentów pecetów. Przeciętny OEM dysponuje obecnie zapasami pozwalającymi zaspokoić 8-12 tygodni produkcji. Jeszcze niedawno zapasy wystarczały na 4-6 tygodni.

Zalegające w magazynach układy to efekt słabnącej sprzedaży pecetów. Konsumenci wstrzymują się z zakupem komputera, gdyż czekają na premierę systemu Windows 8. Ci producenci, w których spowolnienie najbardziej uderzyło zgromadzili już taką liczbę układów DRAM, że wystarczyłoby im to na 20-24 tygodnie produkcji.

W trzecim kwartale roku tradycyjnie klienci kupują sporo komputerów, w związku z czym producenci OEM składają duże zamówienia u producentów układów pamięci. Tym razem jednak widać wyraźne spowolnienie sprzedaży, z specjaliści upatrują jego przyczyny przede wszystkim w oczekiwaniu na Windows 8.

Rosnące zapasy to dobra wiadomość dla konsumentów. Można się bowiem spodziewać dalszego spadku cen układów pamięci. Będzie on miał miejsce mimo iż niektórzy producenci zapowiedzieli zmniejszenie produkcji. Podobno Elpida i Rexchip Electronics już produkują o 25-30 procent kości mniej, chcąc w ten sposób powstrzymać spadek cen. Natomiast Samsung i Hynix przekierowały część mocy na produkcję układów dla urządzeń innych niż pecety.

DRAM zapasy OEM pecet Windows 8