Konkurencyjna oferta przejęcia Della

| Technologia
Dell

Media donoszą o pojawieniu się konkurencyjnej oferty wykupienia firmy Dell. Koncern ma zostać wycofany z obrotu publicznego. Taką propozycję złożyli w lutym założyciel i największy udziałowiec Michael Dell oraz fundusz inwestycyjny Silver Lake Partners. Teraz jednak pojawiła się nowa oferta, którą zarząd Della ma obowiązek rozważyć. Z nieoficjalnych doniesień wynika, że w ubiegły piątek firma private equity Blackstone Group wystąpiła ze wstępną ofertą wykupienia akcji Della. Podobno Blackstone oferuje od 13,65 do 15 USD za akcję. Michael Dell i Silver Lake zaoferowali 13,65 USD. Zarząd Della ma na odpowiedź czas do jutra.

Jak twierdzą dziennikarze, Blackstone proponuje też, że wyłączy z Della wydział zajmujący się usługami finansowymi. Firma podobno prowadzi już rozmowy w sprawie sprzedaży tego wydziału GE Financial Services.

Oferta Blackstone'a pojawiła się w ostatnim możliwym momencie, gdyż 22 marca upływał 45-dniowy termin, w którym można było składać ofery konkurencyjne wobec Della i Silver Lake.

Niewykluczone, że propozycja Blackstone'a nie jest jedyną alternatywną ofertą przejęcia Della. Wcześniej pojawiły się też informacje, że inwestor Carl Icahn, który brał m.in. udział w głośnym sporze dotyczącym przejęcia Yahoo! przez Microsoft, uzyskał zgodę na sprawdzenie ksiąg rachnunkowych Della i rozważał złożenie własnej oferty.

Pojawienie się propozycji Blackstone'a może postawić firmę Dell w trudnej sytuacji. Niektórzy z dużych udziałowców uważają bowiem, że koncern jest warty więcej niż 24,4 miliarda USD, jakie oferują Dell i Silver Lake Partners. Jeśli Blacksone oferuje więcej, może rozpocząć się teraz długotrwały proces licytowania i rozważania kolejnych ofert. To z kolei może podważyć zaufanie klientów do Della. W najlepszym interesie wszystkich stron - firmy, pracowników, partnerów i klientów - jest jak najszybsze zakończenie tego procesu. Im dłużej będzie on trwał, tym większy wpływ będzie miał na interesy firmy - uważa Matt Eastwood z IDC. Zdaniem analityka, dla koncernu najkorzystniej będzie jeśli przyszły właściciel zechce kontynuować strategiczne zmiany, które rozpoczęto przez pięciu laty. Dell ma zamiar wycofywać się powoli z rynku klientów indywidualnych i wzmacniać swoją pozycję na rynku klientów biznesowych. Michael Dell i Silver Lake gwarantują kontynuację tej strategii. NIe wiadomo natomiast, jaką strategię obierze ewentualny inny właściciel.

Dell Blackstone Group Michael Dell giełda prywatyzacja