Konkurencyjna oferta przejęcia Della
Media donoszą o pojawieniu się konkurencyjnej oferty wykupienia firmy Dell. Koncern ma zostać wycofany z obrotu publicznego. Taką propozycję złożyli w lutym założyciel i największy udziałowiec Michael Dell oraz fundusz inwestycyjny Silver Lake Partners. Teraz jednak pojawiła się nowa oferta, którą zarząd Della ma obowiązek rozważyć. Z nieoficjalnych doniesień wynika, że w ubiegły piątek firma private equity Blackstone Group wystąpiła ze wstępną ofertą wykupienia akcji Della. Podobno Blackstone oferuje od 13,65 do 15 USD za akcję. Michael Dell i Silver Lake zaoferowali 13,65 USD. Zarząd Della ma na odpowiedź czas do jutra.
Jak twierdzą dziennikarze, Blackstone proponuje też, że wyłączy z Della wydział zajmujący się usługami finansowymi. Firma podobno prowadzi już rozmowy w sprawie sprzedaży tego wydziału GE Financial Services.
Oferta Blackstone'a pojawiła się w ostatnim możliwym momencie, gdyż 22 marca upływał 45-dniowy termin, w którym można było składać ofery konkurencyjne wobec Della i Silver Lake.
Niewykluczone, że propozycja Blackstone'a nie jest jedyną alternatywną ofertą przejęcia Della. Wcześniej pojawiły się też informacje, że inwestor Carl Icahn, który brał m.in. udział w głośnym sporze dotyczącym przejęcia Yahoo! przez Microsoft, uzyskał zgodę na sprawdzenie ksiąg rachnunkowych Della i rozważał złożenie własnej oferty.
Pojawienie się propozycji Blackstone'a może postawić firmę Dell w trudnej sytuacji. Niektórzy z dużych udziałowców uważają bowiem, że koncern jest warty więcej niż 24,4 miliarda USD, jakie oferują Dell i Silver Lake Partners. Jeśli Blacksone oferuje więcej, może rozpocząć się teraz długotrwały proces licytowania i rozważania kolejnych ofert. To z kolei może podważyć zaufanie klientów do Della. W najlepszym interesie wszystkich stron - firmy, pracowników, partnerów i klientów - jest jak najszybsze zakończenie tego procesu. Im dłużej będzie on trwał, tym większy wpływ będzie miał na interesy firmy - uważa Matt Eastwood z IDC. Zdaniem analityka, dla koncernu najkorzystniej będzie jeśli przyszły właściciel zechce kontynuować strategiczne zmiany, które rozpoczęto przez pięciu laty. Dell ma zamiar wycofywać się powoli z rynku klientów indywidualnych i wzmacniać swoją pozycję na rynku klientów biznesowych. Michael Dell i Silver Lake gwarantują kontynuację tej strategii. NIe wiadomo natomiast, jaką strategię obierze ewentualny inny właściciel.
Komentarze (4)
MrVocabulary (WhizzKid), 25 marca 2013, 17:37
Bardzo dobra marka - mam nadzieję, że nie zniknie i nie pogorszy się
mgr0700, 25 marca 2013, 20:00
Tylko mnie się wydaje, że Dell wykupuje własne akcje, bo ma jakąś przełomową technologie i chce zysk zatrzymac dla siebie?
sztosz, 25 marca 2013, 20:27
Nie sądzę żeby dell mógł mieć jakąkolwiek przełomową technologię, dell tylko składa podzespoły. Nie produkuje niczego własnego od zera.
Mariusz Błoński, 25 marca 2013, 20:32
@mgr0700: http://kopalniawiedzy.pl/Dell-Microsoft-gielda,17387
Raczej po prostu chodzi mu o przeprowadzenie w spokoju zaplanowanych zmian. Bez konieczności tłumaczenia się inwestorom i bez obawiania się, że go wywalą, jak się szybko nie doczekają zysków.