Dieta ketogeniczna wywołuje starzenie się komórek. Łatwo można temu zapobiec

| Medycyna
micheile henderson, Unsplash

Długotrwała ciągła dieta ketogeniczna wywołuje starzenie się komórek w tkankach, a szczególnie duży wpływ ma ten proces na funkcjonowanie serca i nerek, informują naukowcy z University of Texas Health Science Center at San Antonio. Zauważyli jednocześnie, że jeśli robi się planowane przerwy w stosowaniu diety ketogenicznej, to niekorzystne zmiany nie zachodzą.

Odkrycie to sugeruje, że korzyści ze stosowania diety ketogenicznej będą większe, jeśli będziemy robili sobie przerwy. "Trzynaście milionów Amerykanów stosuje dietę ketogeniczną. My im mówimy, że powinni robić sobie przerwy, gdyż inaczej mogą odczuć długoterminowe niekorzystne skutki", mówi główny autor badań, profesor David Gius.

Dieta ketogeniczna jest bogata w tłuszcze, a uboga w węglowodany. Jest ona popularna wśród osób odchudzających się, jednak badania wskazują, że działa też prozapalnie. Zespół Giusa postanowił skupić się na tym drugim zjawisku związanym z dietą. Badania wykazały, że u myszy – badano zwierzęta w różnym wieku, na których testowano dwie różne diety – dieta ketogeniczna wywoływała starzenie się komórek w różnych organach, przede wszystkim w sercu i nerkach. Komórki takie można było wyeliminować za pomocą leków przeciwstarzeniowych (senolityków), a najłatwiejsza metodą uniknięcia niekorzystnych efektów diety było robienie przerw w jej stosowaniu.

Szczegóły badań zostały opisane w artykule Ketogenic diet induces p53-dependent cellular senescence in multiple organs opublikowanym na łamach Science Advances.

Dieta ketogeniczna wywołuje starzenie się komórek. Łatwo można temu zapobiec