Szwajcarski robot pokonuje ściany

| Technologia

W Szwajcarskim Federalnym Instytucie Technologicznym w Zurychu (ETH Zurich) powstał 2-kilogramowy robot, który jest w stanie nieść po pionowej ścianie ładunek o wadze 7 kilogramów. Urządzenie wykorzystuje nowatorską technologię poruszania się po pionowych powierzchniach.

Robota wysposażono w specjalną kleistą substancję i podgrzewane "stopy". Wspomniana substancja zaczyna się roztapiać w temperaturze 70 stopni Celsjusza. Po rozmiękczeniu penetruje szczeliny w powierzchni i utrzymuje na niej robota. Gdy wystygnie, kurczy się uwalniając "stopę" urządzenia i umożliwiając wykonanie kolejnego kroku.

Wspomniany robot może przydać się podczas operacji ratunkowych w górach i kopalniach. Jest w stanie zabrać sprzęt audio i wideo czy żywność i wodę. Jego większy model, wyposażony w doskonalszy klej, mógłby posłużyć nawet do transportu ludzi.
Robota można by wykorzystać również podczas prac budowlanych, do transportu lżejszych materiałów na duże wysokości. Przeprowadzone testy wykazały, że potrafi on poruszać się po podłożach drewnianych, kamiennych, aluminiowych oraz z tworzyw sztyczncych.

Nasza technologia wykorzystuje kleje termoplastyczne, które trzymają znacznie mocniej niż rozwiązania bazujące na naśladowaniu stóp gekonów. Myślimy o używaniu jej na klifach czy w innych złożonych środowiskach, gdzie nie sprawdzają się inne rozwiązania - mówi Liyu Wang, jeden z projektantow robota.

 

ETZ Zurich robot pionowe powierzchnie