Minął Earth Overshoot Day

| Ciekawostki
NASA

Wczoraj, 13 sierpnia, miał miejsce tegoroczny Earth Overshoot Day. To dzień, w którym dla danego roku ludzkość skonsumowała więcej, niż wynosi roczna produktywność planety. Doktor Mathis Wackernagel z think tanku Global Footprint Network, wyjaśnia, jak wyznaczany jest ten dzień. Patrzymy, ile cała ludzkość skonsumowała takich zasobów jak żywność, włókna, drewno itp., następnie sprawdzamy, jaka powierzchnia jest potrzebna, by konsumpcję tę zaspokoić i ile mamy produktywnej powierzchni. Earth Overshood Day to, inaczej mówiąc, dzień w którym konsumpcja zasobów naturalnych przekroczyła zdolność produkcyjną Ziemi na dany rok. Idealnie by było, gdyby dzień ten wypadał 31 grudnia każdego roku. W 1970 roku wypadł on 23 grudnia. Od tamtej pory wciąż przesuwa się ku początkowi roku i w roku bieżącym wypadł o 4 dni wcześniej, niż w roku ubiegłym.

Kontynuowanie konsumpcji poza wspomnianym dniem oznacza, że musimy sięgnąć do rezerw. Konsekwencje takiego postępowania to np. nadmierny połów ryb, wylesianie, erozja gleby spowodowana nadmierną eksploatacją itp. itd.
Organizacja Wackernagela przygotowała też informacje o Earth Overshoot Day na poziomie poszczególnych krajów. Pokazują one, jak złożona jest sytuacja. Krajem, dla którego Overshoot Day nadchodzi najszybciej jest... Singapur. Już 2 stycznia tamtejsza konsumpcja przekracza krajową produkcję z zasobów naturalnych. Oczywiście Singapur to tylko jedno miasto i w jego przypadku taka konsumpcja nie jest groźna dla całej planety, w przeciwieństwie do większych krajów. Wackernagel nie spodziewa się, że w przyszłości wszystkie kraje będą żyły skromniej i nie będą konsumowały więcej niż są w stanie wytworzyć należące do nich zasoby przyrodnicze. W przypadku wielu krajów, jak np. Singapuru, taka sytuacja jest wręcz niemożliwa. Uczony uważa jednak, że wcześniej czy później będziemy musieli mądrzej korzystać z zasobów. Do podobnych wniosków doszli też - o czym informowaliśmy przed miesiącem - badacze z University of Georgia, którzy ostrzegli, że obecne tempo eksploatacji Ziemi przez człowieka zagraża podstawom naszej cywilizacji.

Wracając do Earth Overshoot Day warto wspomnieć, że jest wiele krajów, które nie przekraczają zdolności produkcyjnych swojego środowiska. Należą do nich m.in. Kanada, Brazylia, Boliwia, Australia, Surinam, Gujana, Rosja, Gabon, Namibia, Mongolia, Finlandia, Szwecja czy Norwegia. Z kolei obok Singapuru Earth Overshoot Day przypada bardzo wcześnie dla takich krajów jak Barbados (15 stycznia), Izrael (26 stycznia) czy Korea Południowa (23 lutego). W przypadku Chin jest to 5 maja, dla Niemiec jest to 21 czerwca, dla Polski - 7 lipca.

Obecnie ludzkość konsumuje tyle ile w ciągu roku można by zebrać niemal z 1,5 Ziemi. Jeśli nic się nie zmieni, to do roku 2050 dla zaspokojenia naszych potrzeb będziemy potrzebowali niemal 3 takich planet jak Ziemia.

Earth Overshoot Day Ziemia zasoby konsumpcja