Allen finansuje walkę z Ebolą

| Ciekawostki
Miles Harris, CC BY-SA 3.0

Współzałożyciel Microsoftu, Paul Allen, ogłosił, że przeznaczy co najmniej 100 milionów dolarów na walkę z Ebolą. Zadeklarował zatem kwotę większą, niż Bill Gates i Mark Zuckerberg razem. Ten pierwszy we wrześniu ogłosił, że przeznaczy na walkę z tą chorobą 50 milionów USD. W ubiegłym tygodniu w ślady Gatesa poszedł Zuckerberg, który zadeklarował kwotę 25 milionów dolarów.

Pieniądze Allena zostaną przeznaczone na sfinansowanie miesięcznej misji do Afryki zespołu 12 lekarzy i pielęgniarek, zakup publicznych stacji do mycia rąk oraz domowych zestawów ochronnych, 7,5 miliona dolarów otrzyma Wydział Medyczny University of Massachusetts, a pieniądze te zostaną wydane na szkolenia i wyposażenie lekarzy w Liberii. Pieniądze Allena powędrują też do Światowej Organizacji Zdrowia z przeznaczeniem na monitorowanie rozprzestrzeniania się choroby i wysyłanie medycznych zespołów interwencyjnych.

Paul Allen już wcześniej przeznaczył 9 milionów dolarów na walkę z Ebolą. Pieniądze te przekazał Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC), jego fundacja uruchomiła też specjalny program „Tackle Ebola”.

Allen, którego majątek jest szacowany na 16,2 miliarda dolarów, jest znany ze swojej działalności charytatywnej. Finansuje nie tylko medycynę, ale również inne nauki. Sfinansował jeden z największych zespołów teleskopów na świecie – Allen Telescope Array, przeznaczył pieniądze na założenie na University of Washington Paul G. Allen School for Global Animal Health, dzięki niemu powstały Allen Institute for Brain Science, Allen Institute for Artificial Intelligence i jest budowany Allen Telescope Array. Finansuje też wiele programów z dziedziny monitorowania i ochrony środowiska, liczne muzea i kolekcje sztuki. Przystąpił również do inicjatywy Giving Pledge, w ramach której miliarderzy zobowiązują się rozdać większość swoich majątków.

Ebola Paul Allen dofinansowanie