Setki grobowców w Ed-Dur

| Humanistyka
Ernie Haernick

Na stanowisku Ed-Dur w emiracie Umm al-Kajwajn odkryto 500 grobowców datowanych na około 100 rok naszej ery. Prostokątne grobowce wykonano z kamieni wydobytych z morza. Wszystkie grobowce zwrócone są na linii północ-wschód, z wyjątkiem jednego, znajdującego się na linii północ-zachód. Wszystkie wybudowano obok domostw, gdyż miejscowa ludność wierzyła, że życie po śmierci jest nierozerwalną kontynuacją życia - mówi Alia Al Ghafi, kierująca w emiracie wydziałem starożytności i dziedzictwa.

Podczas najnowszego sezonu archeologicznego wykopano też perły, żelazne i brązowe groty strzał, ceramikę i naczynia szklane. Odkrycie pereł świadczy o tym, że w przeszłości miejsce wykopalisk było portem - stwierdziła uczona. Znaleźliśmy też miecze, piece do wypieku żywności, różne rodzaje paciorków oraz monety z czasów Aleksandra Wielkiego - dodaje.

Stanowisko archeologiczne Ed-Dur, jedno z największych na terenie Zjednoczonych Emiratów Arabskich, zostało odkryte w 1973 roku przez irackich archeologów. Prace na nim rozpoczęły się w roku 1974. Przez lata znajdowano tam kamienne domostwa i monety. W latach 1989-1995 odkopano świątynię bóstwa słońca udekorowaną aramejskimi inskrypcjami. Obecnie trwają prace nad jej odrestaurowaniem. W 2009 roku rozpoczęto kolejną serię regularnych wykopalisk, która jest kontynuowana do dzisiaj.

Profesor Hamad bin Seray, autor książek na temat Ed-Dur i całego regionu mówi, że z dotychczasowych badań wiemy, iż Ed-Dur był portem należącym do Omana, miasta wspomnianego w Historii Naturalnej przez Pliniusza Starszego. Omana uważa się za dzisiejsze Sohar, dawną stolicę obecnego Omanu. Fakt, że w Ed-Dur znajdowana jest szkliwiona ceramika oraz monety z terenów Półwyspu Apenińskiego, Grecji, Persji, Indii i basenu Morza Śródziemnego wskazuje, iż był to międzynarodowy port łączący Zatokę Perską z resztą świata.

Ed-Dur Zjednoczone Emiraty Arabskie port grobowiec