Edge - nowa przeglądarka Microsoftu

| Technologia
Microsoft

Wraz z Windows 10 zadebiutuje nowa microsoftowa przeglądarka Edge (Project Spartan), która radykalnie zerwie z dziedzictwem Internet Explorera. Całkiem sporo już o niej wiemy.

Wiemy na przykład, że nie będzie ona korzystała z dwóch podstawowych technologii używanych przez IE – ActiveX oraz Browser Helper Objects. Będzie miała za to wbudowaną obsługę Flasha oraz PDF-ów.

Edge będzie współpracowała z rozszerzeniami podobnymi do tych stosowanych przez Chrome'a – zbudowanymi w oparciu o HTML-a i JavaScript. Nie będą jednak one obsługiwane od samego początku. Mimo, że Microsoft zademonstrował, że na Edge działa – po minimalnych zmianach w kodzie – Reddit Enhancement Suite, to pierwsza wersja przeglądarki nie będzie wspierała rozszerzeń. Nie wiadomo, kiedy ich obsługa zostanie dodana. Wiadomo za to, że najpierw możliwość współpracy z rozszerzeniami pojawi się w wersji na pecety. Z czasem trafi też do mobilnej wersji Edge'a.

W przeciwieństwie do Internet Explorera Edge nie będzie próbował symulować starszych wersji przeglądarki w celu poradzenia sobie z niestandardowym kodem czy błędami na renderowanych witrynach. Zawsze ma działać w najnowszej wersji i obsługiwać aktualne standardy. To jednocześnie oznacza, że Microsoft usunie z przeglądarki obsługę wielu niestandardowych technologii jak grafika wektorowa VML, skrypty VBScript, filtry DirectX czy niestandardowe techniki związane z obsługą CSS.

Koncern obiecuje też, że w przyszłości nie będzie dodawał do Edge nowych własnych niestandardowych technologii. Oznacza to na przykład, że użytkownicy Edge'a stracą możliwość wypróbowania rozwiązań eksperymentalnych oraz takich, które dopiero mają zostąć uznane za standard. Developerzy będą mogli, w pewnym ograniczonym zakresie, tworzyć swoje oprogramowanie tak, by pomimo korzystania z niestandardowych rozwiązań uruchamiało się ono pod kontrolą Edge. Takie postępowanie jest niezbędne, by móc prowadzić testy w środowisku naturalnym. Jednak narzucone zostaną takie ograniczenia, które uniemożliwią rozpowszechnienie się i zakorzenienie takich eksperymentalnych rozwiązań. Edge ma też wspierać specyfikację Object RTC, która służy do komunikacji audiowideo za pomocą przeglądarki, Pointer Lock ważnej dla graczy oraz wirtualnego asystenta Cortanę.

Microsoft poinformował, że w porównaniu z Internet Explorerem z Edge'a usunięto około 220 000 liniii kodu i 300 starych API, dodano zaś około 300 000 linii kodu i wprowadzono ponad 4200 poprawek, dzięki którym przeglądarka ma lepiej współpracować z podobnymi produktami konkurencji.

Edge Internet Explorer Microsoft przeglądarka Windows 10