Prezesi listy piszą

| Technologia
Microsoft

Dyrektor wykonawczy Mozilli, Chris Beard, napisał list otwarty do szefa Microsoftu, Satyi Nedelli. Beardowi nie podoba się, że domyślną przeglądarką w Windows 10 jest microsoftowy Edge. Podczas instalacji Windows 10 na komputerze, na którym dotychczas zainstalowany był Windows 7 lub Windows 8.1 dochodzi do nadpisania ustawień systemowych i domyślną wyszukiwarką staje się Edge. Dzieje się tak nawet na tych komputerach, gdzie w poprzednim systemie domyślną była inna przeglądarka.

Beard pisze, że jego firma jest głęboko rozczarowana tym, iż Microsoft uczynił tak dramatyczny krok wstecz. Dodaje, że koncern z Redmond dokonał agresywnego ruchu ignorując wcześniejszy wybór użytkownika i ustawiając Edge w roli domyślnej przeglądarki. Teraz, by potwierdzić wybór dokonany wcześniej, użytkownik musi wykonać ponad dwukrotnie więcej kliknięć myszką, przewinąć ekran i posiadać pewną wiedzę techniczną. To mylące, trudne w nawigowaniu i łatwo się w tym zgubić - twierdzi Beard.

Instalacja Windows 10 nie usuwa żadnych przeglądarek. Jedynie ustawia Edge jako domyślną. Użytkownik wciąż może korzystać z innej z zainstalowanych przeglądarek i gdy uruchamia ją po raz pierwszy jest pytany, czy ma być to przeglądarka domyślna. Jednak nie można jej ustawić jednym kliknięciem. Użytkownik musi otworzyć okienko wyboru przeglądarek i tam wybrać domyślną.

Edge to nowa przeglądarka Microsoftu, która docelowo ma zastąpić Internet Explorera. W zamyśle jej twórców ma być szybsza, bezpieczniejsza i bardziej stabilna od IE.

Edge przeglądarka Microsoft Mozilla Windows 10