W Egipcie odkryto kolejną piramidę

| Humanistyka
bewinca

Na południu Egiptu w pobliżu Edfu odkryto piramidę schodkową, której wiek oceniono na 4600 lat. Konstrukcja jest zatem o co najmniej kilkadziesiąt lat starsza od Wielkiej Piramidy w Gizie. Odkryta piramida liczyła sobie 13 metrów i została zbudowana za czasów faraona Huniego lub Snofru.

Z czasem płyty osłaniające piramidę zostały ukradzione, a konstrukcja, poddana działaniu czynników atmosferycznych, przez setki lat ulegała erozji. Obecnie liczy sobie ona zaledwie 5 metrów wysokości.

Piramida w pobliżu Edfu to jedna z siedmiu znanych tzw. piramid prowincjonalnych. Takie piramidy nie posiadają komory grobowej, nie były więc miejscem pochówku. Sześć z tych piramid, w tym piramida z Edfu, mają identyczne rozmiary podstawy, która liczy sobie 18,4x18,6 metra.

Naukowcy nie wiedzą, jaką rolę odgrywały piramidy prowincjonalne. Być może były to monumenty mające umocnić kult władcy w południowych prowincjach. „Podobieństwa pomiędzy tymi piramidami są uderzające. Z pewnością powstały one według jednego planu” - mówi Gregory Marouard z Instytutu Orientalistyki Uniwersytetu Chicagowskiego.

Przy wschodniej stronie piramidy w Edfu znaleziono szczątki struktury, która prawdopodobnie służyła do składania ofiar z produktów spożywczych. Na zewnętrznych ścianach piramid znajdują się hieroglify, które umieszczono obok ciał dzieci pogrzebanych u podnóża piramidy. Naukowcy sądzą, że napisy oraz pochówki pojawiły się długo po wybudowaniu piramid. Same piramidy nie zostały pomyślane jako miejsca pochówku.

Specjaliści od dawna wiedzieli o istnieniu struktury w Edfu. Mieszkańcy pobliskiej wsi twierdzili, że to grobowiec muzułmańskiego władcy. Dopiero wykopaliska prowadzone od 2010 roku przez zespół Marouarda pozwoliły na odsłonienie piramidy.

Piramida składała się z trzech stopni zbudowanych z piaskowca i gliny. Wybudowano ją w stylu bardzo podobnym do piramidy Dżosera, pierwszej z egipskich piramid. Z kolei technika budowy zdradza, że monument powstał właśnie w czasach Snofru lub Huniego.

Archeolodzy odkryli, że piramida w Edfu została porzucona przed początkiem rządów Cheopsa, kiedy to przestano składać ofiary w Edfu. Nowo odkryta piramida była zatem używana prze mniej niż 50 lat. To, zdaniem Maroudara, pokazuje, że piramidy prowincjonalne straciły na znaczeniu gdy rozpoczęto budowę Wielkiej Piramidy. Najwyraźniej Cheops uznał, że nie są one już potrzebna, a całe zasoby skierowano do budowy piramidy powstającej w pobliżu stolicy. Taka zmiana podejścia wskazuje na umocnienie się władzy faraona nad południem kraju.

Egipt piramida Edfu piramida prowincjonalna