Rozpoczęło się El Nino

| Nauki przyrodnicze
NOAA

Amerykańska NOAA (Narodowa Administracja Oceaniczna i Atmosferyczna) poinformowała, że rozpoczęło się El Niño. Oficjalnie deklarujemy początek tego zjawiska. Niestety, nie możemy zadeklarować, że będzie słabe - powiedziała Michelle L'Heureux z NOAA.

El Niño to nieregularna anomalia pogodowa, podczas której w strefie równikowej Pacyfiku temperatury na powierzchni wody są ponadprzeciętnie wysokie. Specjaliści już od roku widzieli oznaki zbliżającego się El Niño. Jednak dopiero teraz mogli jednoznacznie ocenić, że rozpoczęło się ono w lutym i potrwa prawdopodobnie do jesieni. Na razie jest słabe i pojawiło się w innym niż zwykle momencie, dlatego też – jak przewidują specjaliści – nie wpłynie ono zbytnio na pogodę w USA i nie przyniesie większych opadów w dotkniętej suszą Kalifornii. Może jednak wpłynąć na inne regiony globu i zwiększyć średnią temperaturę i tak już rekordowo wysoką w 2014 roku.

Pierwsze oznaki nadchodzącego El Niño zaobserwowano na początku ubiegłego roku, gdy uczeni z NOAA i Columbia University zauważyli falę Kelvina przesuwającą się z zachodu na wschód po tropikalnych obszarach Pacyfiku. W ostatnich miesiącach pojawiły się kolejne fale Kelvina, a ich temperatura była na tyle wysoka, że oficjalnie uznano to za początek El Niño. Ostatecznym dowodem była bardzo ciepła styczniowa fala Kelvina i znaczne osłabienie się pasatów. Sprzężenie pomiędzy oceanem a atmosferą nie było typowe i nie pojawiły się zwykłe dla El Niño wzorce pogodowe, jednak – jak wyjaśnia L'Heureux – wynika to z faktu, że zjawisko to powstało właśnie o tej porze roku. Wiosną bowiem ocean i atmosfera mają problemy z zauważeniem się nawzajem.

Powstanie El Niño na przełomie zimy i wiosny oznacza, zdaniem meteorologów, że południa USA nie czeka mokry i zimy okres, charakterystyczny dla El Niño.

W tej chwili eksperci uważają, że istnieje 50-60 procent szans, iż El Niño dotrwa do jesieni. Jeśli tak się stanie, to może przytłumić atlantycki sezon huraganów i wzmocnić sezon pacyficzny. Tworzące się przez ubiegły rok El Niño mogło przyczynić się do tego, że był on rekordowo ciepły. Niewykluczone, że z powodu tego zjawiska i obecny rok pobije rekord temperatury. Jeśli El Niño się zintensyfikuje, może mieć większy wpływ na globalne temperatury niż w przeszłości - dodaje Jessica Blunden z NOAA.

El Nino NOAA Pacyfik temperatura