Wymierająca Europa

| Humanistyka
Arwen Abendstern, CC

Europa wymiera, twierdzą profesorowie Dudley Poston z Texas A&M University, Kenneth Johnson z University of New Hampshire oraz Layton Field z Mount St. Mary's University. W artykule opublikowanym w piśmie Population and Development Review informują, że w 17 krajach Europy, w tym najbardziej ludnych czyli Rosji, Niemczech i Włoszech, więcej ludzi umiera niż się rodzi.

W przeciwieństwie do Europy Stany Zjednoczone notują dużą nadwyżkę urodzin nad zgonami. Na przykład w Teksasie w 2013 roku urodziło się ponad 387 000 osób, a zmarło nieco ponad 179 000. Jedynymi dwoma stanami USA, gdzie notuje się większą liczbę zgonów od narodzin jest górnicza Zachodnia Wirginia i specjalizujący się w przemyśle drzewnym Maine - mowi profesor Poston.

Naukowcy skupili się na demografii Europy i USA w latach 2000-2010 na poziomie zarówno państwowym jak i regionalnym. Uczeni odkryli, że spośród 1391 europejskich jednostek regionalnych będących odpowiednikiem amerykańskich hrabstw ujemny przyrost naturalny zanotowano w 58% z nich. W USA w 3141 hrabstwach ujemny przyrost naturalny był w 28%.

Nie wszystkie europejskie kraje doświadczają jednak ujemnego przyrostu. Dodatni przyrost naturalny zanotowano w Irlandii, na Cyprze, Islandii, w Lichtensteinie i Luksemburgu oraz na dużych obszarach Francji, Belgii, Holandii, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii i Norwegii. W USA największy ujemny przyrost naturalny notuje się w pasie stanów rozciągających się od obu Dakot, przez Nebraskę, Kansas i Oklahomę po środkowy Teksas. Uczeni sądzą, że jest to spowodowane faktem, iż dominują tam tereny rolnicze, z których uciekają młodzi ludzie. Ujemny przyrost występuje też na znacznych obszarach Florydy, Arizony oraz Teksasu, gdyż mieszka tam dużo starszych osób.

Obszary o ujemnym przyroście naturalnym są bardziej powszechnie spotykane w Europie niż USA. Europejska populacja jest starsza, jest tam mniejsza dzietność i mniej kobiet w wieku rozrodczym. Ujemny przyrost naturalny to poważny problem, gdyż zmniejsza ekonomiczną żywotność i konkurencyjność regionu, na którym występuje - stwierdzają uczeni.

Europa USA przyrost naturalny