Plebiscyt na Europejskie Drzewo Roku wygrał dąb z Węgier

| Nauki przyrodnicze
sha-put-ski (Sam Szapucki), CC

W ostatnim plebiscycie Europejskie Drzewo Roku zwyciężył kandydat z Węgier - dąb z miejscowości Bátaszék. Zdobywając 72.653 głosy (w sumie oddano ich ponad 230 tysięcy), pokonał 14 innych drzew.

Na 2. miejscu uplasowała się tysiącletnia lipa z miejscowości Tatobity w Czechach (43.451), a na 3. grusza z Bošáci-Zabudišovej na Słowacji. Polski dąb Bolko otrzymał 23.313 głosów i znalazł się na 4. miejscu.

Drzewa biorące udział w konkursie Europejskie Drzewo Roku przypominają nam, jak ważny i potrzebny jest [...] kontakt z naturą. Spotkanie człowieka z drzewem ożywia opowieści i legendy związane z naszą historią i kulturą. Uczy nas szacunku do przyrody i tradycji. Mam nadzieję, że dzięki konkursowi grono miłośników i opiekunów drzew będzie się stale powiększać - komentuje Jolanta Migdał, koordynatorka konkursu Drzewo Roku w Polsce.

Rozdanie nagród odbyło się 20 kwietnia w Brukseli. Ręcznie rzeźbioną statuetkę przekazał na ręce Węgrów Heiki Hanso z Estonii, który reprezentował zwycięski dąb z zeszłego roku. Nagrodą za 1. miejsce był też czek na 560 euro; taką kwotę zebrano za pośrednictwem strony do głosowania. Ponoć zostanie ona przeznaczona na ochronę starych i sadzenie nowych drzew.

Pamiątkowy dyplom dla polskiego dębu Bolko odebrał w imieniu gminy Ruda-Huta poseł do PE Krzysztof Hetman.

Zwycięzca z Węgier jest pozostałością po XVIII–wiecznym lesie. W czasie zarazy zbudowano przy nim kapliczkę. Mieszkańcy do dziś wierzą, że jako tandem chronią one miasteczko. Zgodnie z tutejszą tradycją, aby zapewnić bogaty zbiór winogron, rokrocznie trzeba skropić pień drzewa winem. Nic więc dziwnego, że rolnicy opiekują się dębem: wycinają suche gałęzie, a pień bielą, by chronić staruszka przed szkodnikami.

Ponad 1000-letni dąb Bolko rośnie w parku podworskim w Hniszowie. Legenda głosi, że podczas wyprawy na Kijów w 1018 r. w jego cieniu odpoczywał Bolesław Chrobry. Obchodzone corocznie w sierpniu imieniny dębu (tzw. bolkowanie) przyciągają do gminy Ruda-Huta tysiące osób. Gmina i jej mieszkańcy wydają ulotki i foldery, które reklamują ścieżkę historyczno-przyrodniczą w Hniszowie. Niedawno wydano też przewodnik po gminie pt. "Spacer z Bolkiem".

Od 2011 r. konkurs Europejskie Drzewo Roku organizuje czeska fundacja Partnerstwo dla Środowiska. W finale konkursu biorą udział zwycięzcy etapów krajowych. Organizatorem polskiej edycji plebiscytu jest Klub Gaja. W czerwcu odbędzie się głosowanie na Drzewo Roku 2016.

Europejskie Drzewo Roku dąb Bátaszék Węgry zwycięzca dąb Bolko Hniszów