Facebook traci

| Technologia
Facebook

Gwiazda Facebooka wydaje się przygasać. Przynajmniej w oczach inwestorów. Ciągły spadek ceny akcji spowodował, że w TIME Magazine pojawiło się pytanie, czy Zuckerber powinien zrezygnować z prowadzenia firmy. Obecnie akcje portalu sprzedawane są po 21,09 USD, podczas gdy w czasie debiutu kosztowały 38 dolarów.

Jednak spadek cen akcji to niejedyny problem portalu. Opublikowany w ubiegłym tygodniu American Customer Satisfaction Index (ACSI) pokazał, że zadowolenie użytkowników z Facebooka spadło w ciągu roku o 8% i obecnie wynosi 61 na 100-punktowej skali. To najgorszy wynik portalu w historii. Jakby tego było mało w tym samym czasie konkurencyjny Google+ zanotował rekordowo wysoki poziom wynoszący 78.

Facebook traci też użytkowników. W ciągu ostatnich sześciu miesięcy liczba Amerykanów odwiedzających portal Zuckerberga zmniejszyła się o 1,7%. Ponadto sam Facebook przyznaje, że aż 83 miliony założonych kont to profile fałszywe oraz wykorzystywane przez cyberprzestępców.

Jak udowodnił eksperyment przeprowadzony przez BBC, główna siła Facebooka - czyli zachęcanie użytkowników do klikania na „Lubię to“ i zapoznawanie ich w ten sposób z reklamowaną ofertą - może mieć mniejsze znaczenie niż się wydaje. Dziennikarze założyli profil fałszywej firmy VirtualBagel. Na profilu nie umieszczono niemal żadnych informacji, nie było tam niczego, co w rzeczywistości mogło się użytkownikom podobać, jednak po wykupieniu reklamy VirtualBagel zyskała ponad 3000 kliknięć w „Lubię to“. Większość z nich pochodziła z Egiptu i innych miejsc spoza USA i Wielkiej Brytanii. Były to ewidentnie fałszywe profile. Ludzie klikają „Lubię to“ nie interesując się, w co kliknęli. Z kolei firma Limited Run twierdzi, że przeprowadzone przez nią analizy wykazały, iż 80% kliknięć na reklamę prezentowaną w Facebooku pochodzi od botów a nie ludzi. Śledztwo Facebooka nie potwierdza danych Limited Run, jednak informacje takie z pewnością wpływają niekorzystnie na wizerunek portalu.

Facebook akcje cena użytkownicy Mark Zucerkberg