Tajemnicze bąble w Drodze Mlecznej

| Ciekawostki
NASA

Należący do NASA Fermi Gamma-ray Space Telescope odkrył nieznaną dotychczas strukturę w naszej galaktyce. Wygląda ona jak dwa bąble znajdujące się nad i pod centrum Drogi Mlecznej. Każdy z nich ma wysokość około 25 000 lat świetlnych, a wiek całej struktury to prawdopodobnie zaledwie kilka milionów lat.

Zauważyliśmy dwa bąble emitujące promienie gamma, które rozciągają się o 25 000 lat świetlnych na północ i na południe centrum galaktyki. Nie rozumiemy w pełni ich natury ani pochodzenia - mówi Doug Finkbeiner z Harvard-Smithsonian Center of Astophysics, który pierwszy zauważył tajemnicze bąble.

Astronomowie odkryli strukturę przetwarzając publicznie dostępne dane z Large Area Telescope (LAT). To najdokładniejszy na Ziemi wykrywacz promieniowania gamma.

Bąble nie zostały wcześniej zauważone prawdopodobnie z powodu "mgły" tworzonej przez promieniowanie gamma, które powstaje, gdy cząsteczki wchodzą w interakcję ze światłem i gazem w Drodze Mlecznej. Specjaliści z LAT bez przerwy pracują nad metodami eliminacji "mgły" i wykrywania źródła promieniowania gamma.

Obecnie prowadzone są badania, które mają wyjaśnić pochodzenie tajemniczych bąbli. Już wiadomo, że są one źródłem silniejszej emisji gamma niż jakakolwiek inna "mgła". Wydaje się też, że bąble mają dobrze wyróżnione brzegi. To z kolei sugeruje, że uformowały się w wyniku dużego, gwałtownego uwolnienia się energii. Jej źródło nie jest jednak znane. Być może jest nim supermasywna czarna dziura. Niewykluczone też, że są one pozostałością po formowaniu się licznych gromad gwiazd istniejących w centrum Drogi Mlecznej.

Fermi Gamma-ray Space Telescope. Large Area Telescope Droga Mlecza promienie gamma Doug Finkbeiner