Świętują przeżycie w trumnie

| Ciekawostki

Hiszpania kojarzy nam się raczej z zakończoną dopiero co Tomatiną, jednak rokrocznie 29 lipca w Las Nieves w Galicji odbywa się jeszcze bardziej niezwykłe święto - Fiesta de Santa Marta de Ribarteme. Osoby, które w ciągu ostatnich 12 miesięcy przeżyły śmierć kliniczną, mogą wtedy podziękować świętej Marcie, patronce wskrzeszonych, za ocalenie. Muszą się jednak położyć w trumnach, które są potem obnoszone przez krewnych po mieście. Gdy ktoś nie ma rodziny, taszczy swoją trumnę sam.

Około dziesiątej do kościoła docierają pierwsi niedoszli zmarli. W południe zaczyna się msza, po której trumny są wynoszone na cmentarz. Później kondukty wracają, by kilkakrotnie okrążyć świątynię. Towarzyszy im figura świętej Marty. Fiesta kończy się świadectwami powstających z trumien ozdrowieńców.

Ponieważ wydarzenie to w zadziwiający sposób łączy elementy pogańskie z chrześcijańskimi, po uczczeniu świętej przychodzi czas na celebrowanie życia - fajerwerki, handel plastikowym pamiątkami i ośmiornicę z kotła.

 

Fiesta de Santa Marta de Ribarteme święto Las Nieves śmierć kliniczna trumna procesja