Bez charyzmy Jobsa Apple osłabnie

| Technologia
Magnus Höij

George Colony, prezes firmy analitycznej Forrester Research prognozuje, że za kilka lat potęga Apple’a zacznie słabnąć. Jego zdaniem obecny szef Apple’a, Tim Cook, nie ma takiej charyzmy jak zmarły Steve Jobs. Bez pojawienia się charyzmatycznego lidera Apple zmieni się ze świetnej firmy w firmę dobrą, a to pociągnie za sobą proporcjonalne zmniejszenie się wzrostu dochodów i innowacyjności - stwierdził Colony.

Jego zdaniem obecna świetna passa Apple’a potrwa jeszcze 2-4 lata. W dłuższym terminie koncern podzieli los takich firm jak Sony, Kodak czy Disney, które również utraciły swoich wielkich liderów.

Na czele charyzmatycznych organizacji stoją liderzy, którzy mają dar boży. W takich organizacjach niezwykły lider musi zostać zastąpiony kimś równie niezwykłym. Wymaga tego emocjonalna łączność, jaka istnienie pomiędzy firmą a pracownikami i klientami. Apple w miejsce Jobsa wybrało sprawdzonego, kompetentnego człowieka. Jednak jego biurokratyczne podejście nie pasuje do organizacji, która działa dzięki bożemu darowi - powiedział Colony.

Jego zdaniem, do stanowiska prezesa Apple’a lepiej pasowaliby Jonathan Ive lub Scott Forstall.

Forrester Research Apple Steve Jobs Tim Cook Jonathan Ive