Google tworzy nowy system operacyjny?

| Technologia
Google

Wydaje się, że Goole pracuje nad nowym systemem operacyjnym. Kod źródłowy projektu o nazwie Fuchsia ostał umieszczony w repozytorium Google'a oraz w GitHubie. Nietrudno zauważyć, że Fuchsia nie bazuje na jądrze Linuksa. Oprogramowanie jest pisane całkowicie od nowa.

Nie wiadomo, czemu ma służyć Fuchsia. Pojawiło się na ten temat wiele spekulacji. Niektórzy sądzą, że ma on połączyć w jedno Chrome OS i Android, zdaniem innych jest to system dla googleowskiego OnHub lub urządzeń Internet of Things (IoT) firm trzecich.
Z analizy kodu Fuchsii wynika, że został on zbudowany na mikrojądrze Magenta, które z kolei bazuje na projekcie LittleKernel. Celem tego projektu jest stworzenie systemu dla takich urządzeń jak np. zegarki cyfrowe. Ponadto obaj developerzy Fuchsii, Christopher Anderson i Brian Swetland, to eksperci od systemów wbudowanych.

Z drugiej jednak strony warto zauważyć, że mikrojądro Magenta potrafi znacznie więcej niż tylko napędzać ruter. Z dokumentacji Google'a dowiadujemy się, że jądro to ma trafić do "nowoczesnych telefonów i komputerów, które używają szybkich procesorów i nietrywialnych ilości RAM". Jeśli dodamy do tego, że Google posiada już własną platformę IoT zwaną Brillo, a Fuchsia wspiera renderowanie grafiki, przypuszczenia, iż wyszukiwarkowy gigant buduje nowy system operacyjny nie są pozbawione podstaw.

Fuchsia Linux Google system operacyjny