CLEO - energooszczędny GPS

| Technologia
Shanghai Astronomical Observatory

Częste wykorzystywanie modułu GPS może szybko wyczerpać baterię w naszym smartfonie czy tablecie. Układ obsługujący system pozycjonowania potrzebuje nawet 30 sekund tylko po to, by pobrać z satelity dane konieczne do wykonania obliczeń potrzebnych, by określić nasze położenie. Zmniejszenie jego zapotrzebowania na energię pozwoliłoby nie tylko na dłuższe używanie telefonu, ale również umożliwi zastosowanie GPS tam, gdzie dostęp do energii jest bardzo ograniczony.

Prace nad tego typu rozwiązaniem prowadzą m.in. inżynierowie z Microsoft Research. Skonstruowali oni taki moduł GPS, który z satelitów pobiera dane przez kilka milisekund. Uzyskuje w ten sposób niewielką ilość naprawdę niezbędnych informacji. Są one następnie łączone z innymi danymi pochodzącymi publicznie dostępnych baz dotyczących np. trajektorii satelitów czy danych o wysokości nad poziomem morza. Informacje takie wysyłane są do chmury obliczeniowej, która wykonuje kalkulacje i na ich podstawie określa przeszłe położenie urządzenia.

Taki sposób zbierania informacji i wykonywania obliczeń nazwano cloud-offloaded GPS, a sam system zyskał miano CLEO (Cultivating the Long tail in Environmental Observations). Jak twierdzą inżynierowie Microsoftu, ich system pozwala na trwający 1,5 roku stały monitoring GPS, zużywając przy tym energię 2 baterii AA.

CLEO powstał z myślą o zastosowaniu go do śledzenia zwierząt. Jako, że naukowcy nie muszą wiedzieć, gdzie w danej chwili znajduje się monitorowane zwierzę, CLEO świetnie się tutaj sprawdzi, tym bardziej, że dane o lokalizacji nie muszą być wysyłane na bieżąco. Jie Liu, szef zespołu badawczego, twierdzi, że CLEO można wykorzystywać też w wielu innych urządzeniach. Dla kogoś, kto biega lub jeździ na rowerze, mierząc swoją trasę za pomocą GPS-a w smartfonie, nie jest ważne jego aktualne położenie, ale długość przebytej trasy czy czas pokonania konkretnych odcinków. Nadejście takich danych z opóźnieniem w niczym więc nie przeszkadza.

GPS CLEO energia monitoring