Satelity Galileo na złych orbitach

| Astronomia/fizyka
ESA

Firma Arianespace poinformowała, że dwa satelity systemu Galileo, wystrzelone w piątek z Gujany Francuskiej, trafiły na niewłaściwe orbity. Galileo to europejski odpowiednik systemu GPS.

Europejska Agencja Kosmiczna oraz Komisja Europejska powołają komisję śledczą, której zadaniem będzie zbadanie, dlaczego satelity nie zostały umieszczone na właściwych orbitach. Arianespace nie zdradziła, czy orbity uda się skorygować. Dowiemy się tego prawdopodobnie dopiero po wstępnej analizie sytuacji.

Sam start i wyniesienie satelitów przebiegły bez problemu. Urządzenie oddzieliły się od rakiety nośnej we właściwym momencie i zaczęły nadawać sygnał. Dopiero wówczas okazało się, że ich orbity nie są takie, jak zaplanowano.

Jeszcze w piątek Komisja Europejska określiła wystrzelenie obu satelitów jako „krok milowy” na drodze do uruchomienia systemu Galileo. Na orbitach znajdowały się bowiem cztery prawidłowo działające satelity. Wystrzelenie dwóch kolejnych znacząco przybliżało zaplanowany na przyszły rok moment uruchomienia systemu.

W bieżącym roku planowana jest jeszcze jedno wysyłanie satelitów Galileo poza Ziemię. Na przyszły rok zaplanowano kolejne starty. Obecnie nie wiadomo, czy problem z dwoma ostatnimi satelitami jest na tyle poważny, by wpłynąć na budowę systemu.

Galileo satelita GPS